Вести

Се пензионираше Конор Мекгрегор

30-годишниот поранешен УФЦ шампион на социјалните медиуми објави дека се пензионира од „спортот порано познат како ’мешани боречки вештини’. Повеќе

Анти-ваксерска карма

Висок италијански функционер на владејачката Лига со години корне од пропагирање против задолжителното вакцинирање против сипаници, а минатата влада ја нарекуваше „сталинистичка“ затоа што терала задолжително вакцинирање. Што мислите од која болест моментално е заразен? Повеќе

Зошто Буш ја почна војната во Ирак?

Знаеме дека не е демократија или оружје за масовно уништување, ама не е ни ирачката нафта или израелски интереси. Повеќе

Економски раст = неофашизам?

Во Загреб осамнал баш таков графит (без прашалникот) па уредникот на хрватски Форбс објаснува што е тука погрешно. Растот сам по себе не е ниту добар ниту лош. Секогаш лоша е само сиромаштијата. Повеќе

Нурсултан, засекогаш

Неколку часа откако Нурсултан Назарбајев објави дека се повлекува од позицијата претседател на Казахстан, по само триесет години, новиот претседател, Касим-Зомарт Токајев, предложи главниот град на земјата да се преименува од Астана во Нурсултан. Повеќе

Во Австралија ќе исчезне зимата

За 30 години, Австралија комплетно нема да ја разбира скопската микро клима која е „изгор лето, кочан зима“, пошто и да им објасниш што е тоа кочан, они ќе се прашуваат што е тоа зима. Повеќе

Дали хеџ фондови заработија стотици милиони евра на вечерта на брегзит?

На 23 јуни 2016 Скај њуз го започнува своето покривање на резултаите од гласањето во 22:00 точно во моментот на затворањето на гласачките места за референдумот за брегзит. Во првата минута ја објавуваат изјавата на Најџел Фараж, кој на изненадување на сите веднаш признава дека противничката кампања за останување во ЕУ најверојатно победила. Неколку минути подоцна идентично предвидување дава и првиот човек на угледниот ЈуГов. Како што се емитуваат изјавите така почнува да расте и вредноста на фунтата. Повеќе

Тимот што го уби Кашоги побарал бонус за својата работа

Наведувајќи го обемот успешно измачувани и киднапирани луѓе, СРИГ (Saudi Rapid Intervention Group) наводно побарале бонус од принцот престолонаследник Мухамед Бин Салман, пренесува Њујорк тајмс од нивни извори од американските разузнавачи. Повеќе

Пилотите на Боинг 737 Макс 8 добиле „еден час обука на Ајпад“

Обуката за Макс 8 верзијата на 737-цата, од која во две одделни несреќи загинаа речиси 350 луѓе и ги здроби акциите на Боинг, за американските пилоти се состоела од дополнителни 60 минути предавање. Повеќе

Како од 200 долари мобилните стигнаа до 2.000 долари

Во времето кога беше клучно мобилниот да е што е можно помал цената на водечките модели беше околу 200 долари (таму каде што е важно), пред некој ден беше објавено дека првите смартфони на отворање ќе чинат од 2.000 долари па нагоре. Повеќе