Разно

Американците трошат повеќе пари на лотарија отколку вкупно за целата останата забава

Во 2016 Американците потрошиле 80 милијарди долари на лото ливчиња, што е повеќе отколку што нацијата потрошила на филмови, видео игри, музика, спортски влезници и книги, заедно. Повеќе

Фашизмот е жив (само што не секој навистина е партизан)

Авторот на „марфиевиот“ закон кој прв обрна внимание на прелесното потегнување на Хитлер и нацистите во интернет кавгите, нема никаков проблем со идентификација на оние кои ја предизвикаа крвавата ѓурултија во Шарлотсвил. Повеќе

Дали старите Египќани биле белци или црнци?

Ако ги гледате старите холивудски филмови (на пример Клеопатра со Елизабет Тејлор), ќе верувате дека луѓето од антички Егтипе биле бели. Ако го гледате оној спот на Мајкл Џексон со Иман, Еди Марфи и Меџик Џонсон, тогаш ќе мислите обратно. Науката верува дека има конечно решение на дилемата. Повеќе

Хрватски неонацист стана заштитен лик на нацистичките протести во Шарлотсвил

20-годишниот Петер Цвјетановиќ е главниот лик од фотографијата што се појави на речиси сите новински извештаи од нео-нацистичките демонстрации во американскиот град Шарлотсвил, кои започнаа по одлуката на тамошните власти да се симне споменикот на конфедерацискиот генерал Роберт Ли. Повеќе

Кина куртули од бабите хулиганки

Банда од 14 баби е осудена на 2 до 11 години затвор од кинескиот суд заради барање исплата на долгови користејќи "провокативни и вознемирувачки методи". Повеќе

Трамп два пати дневно добива папка со позитивни вести за него

Од почетокот на мандатот на администрацијата секојдневно се подготвува специјална папка, која на претседателот му се испорачува на две рати. Првото пакетче е спремно во 9 и 30, а второто во 16:30, и во просек во нив има од 20 до 25 страници со вести. Повеќе

Како функционираат фудбалските трансфери

На страна играчот, трите најважни споредни состојки се: голем број луѓе, огромни количества пари и многу текст пораки. Повеќе

Да не се претера со очекувања од колите?

Откако неколку децениската едукација за опасноста да се оставаат деца во кола кога е жешко не успеа да го намали бројот на вакви смртни случаи, лоби група за детска сигурност во сообраќајот дига раце од луѓето и се фокусира на техниката: бараат колата да има обврска да те потсети дека имаш заборавено дете на задно седиште.   Повеќе

Нејмар, ПСЖ и геополитичкиот натпревар на Катар

Рекордниот трансфер на бразилската суперѕвезда од Барселона во ПСЖ е дел од многу поголемиот план на Катар, кој е сопственик на парискиот клуб, пишува Жорџ Малбруно во Фигаро. Повеќе

Како ЦИА почна да се сомнева во официјалната верзија за убиството на Кенеди

По атентатот ЦИА е желна да ја прифати верзијата што доаѓа од ФБИ, Тајната служба и останатите делови од владата - односно дека заблуден и само-прогласен марксист го убил претседателот на САД со пушка од 21 долар нарачана по пошта, и дека не постојат никакви докази за завера (домашна или странска). ЦИА и потврдува за истрагата дека нема никакви докази за завера. Повеќе