Технологија

Како Силициумската долина го претвори смартфонот во дрога

Просечниот корисник на Ајфон го отклучува својот телефон околу 80 пати на ден, или 5 до 6 пати на час, ако земеш предвид дека го користи околу 12 часа дневно. На оваа бројка од Епл треба да се додаде со едно друго истражување според кое во текот на еден ден корисниците екранот на својот смартфон го допираат по 2617 пати. Повеќе

22-годишниот Германец што ја доведе компјутерската индустрија на раб од крахирање

Минатата година кога Гугл ги пријавува двата катастрофални пропусти во безбедноста на чиповите на Интел, тоа го прави врз основа на работата на 22-годишниот Јан Хорн, кого барем околу овој проект на прво место не го ни замина безбедноста на Интел. Повеќе

Нетфликс е апликацијата што направи најмногу пари во 2017, а да не е игрица

Титулата е во збирна конкуренција, од пари направени во Ап стор на Епл и на Гугл плеј заедно. Нетфликс апликацијата за годинава има раст од 138% и од претплати има собрани околу 510 милиони долари. Повеќе

Сè најлошо за твојот смартфон

Уредот што во текот на денот ти е повеќе време во рака отколку што било друго те оглупавува, те прави анти-социјален и е штетен за твоето здравје, се заклучоците од се поголемиот обем на научни докази дека дигиталните дистракции го оштетуваат нашиот мозок. Повеќе

Откриен безбедносен пропуст во речиси секој еден процесор произведен од Интел

Во процесорите на Интел откриени се два безбедносни пропусти кои на хакерите им дозволуваат да ја соберат комплетната содржина од речиси кој сакаат компјутер. И ова подеднакво важи и за мобилни уреди и за персонални компјутер и за серверите без разлика дали биле за облак или некоја друга услуга, и за Виндоус, Линукс и Мекинтош. Повеќе

Осум предвидувања за технологијата во 2018

Што ги чека технолошките компании, како технологијата ќе се справи со напливот на лажни вести, дали велосипедските патеки полека ќе бидат освоени од електрични возила, што е тоа монопсон, како да се организираат оние кои што работат во тн. гиг економија... се некои од предизвиците во годинава што е пред нас. Повеќе

(Скоро па) најважното ветување што можеш да си го дадеш за 2018

Драмите со компјутерска безбедност и хакирање профили и смартфони што се случуваа во 2017, најверојатно ќе се влошат и ќе се случуваат и догодина. И генерално ти не можеш ништо да направиш околу безбедноста на некој он-лајн сервис или социјална мрежа што ги користиш, ама и тоа како можеш да направиш нешто околу безбедноста на сопствениот уред и дело. Повеќе

Милијардерите ја освојуваат вселената

Иднината на вселенската политика ја трасираат повеќемина многу богати индивидуалци, како преку вложување пари, така и преку нивно влијание. Некои од нив ги води научна љубопитност, некои гледаат комерцијален интерес. Повеќе

Сноуден направи апликација што претвора смартфон во безбедносен систем

За поставување на системот ти требаат три работи: вишок смартфон (може и стариот што не си го продал), да биде Андроид и да си доволно параноичен за да мислиш дека некој ти влегува во стан, соба или канцеларија додека не си таму. Повеќе

Кодирање од мали нозе

Учењето на кодот им помага на децата да ги унапредат важните когнитивни вештини како критичкото размислување и решавањето на проблеми. А најдборо се учи преку игра. Повеќе