Офсајд

Учи јазик за да не одиш бос по трње како италијанските тренери

Иако италијанската тренерска струка важи за една од најдобрите на светот, сепак проблемот со не знаење странски јазици кој стручњаците од оваа земја го имаат, знае да биде доста сложен.

Знаете ли дека во Шпанија има клуб во кој составот и формацијата ги бираат навивачите?

Некои од скорешните играчи на овој клуб познат меѓу кладилничарите, велат дека вака претседателот на клубот сака да привлече повеќе спонзори и партнери со кои ќе ја популаризира Лорка. Интересна...

Очи печеа од што беа лоши за гледање

Ни жар како порано, ни борбеност, ни идеи во напад, ни вкрстувања, ни цепелини како што знаеа, ни одбрана освен со Чешка во прво. Ништо, ама баш ништо не видовме од онаа квалитетна, ценета и добро...

Хакан Шуќур вози такси во Вашингтон, не смее да се врати дома

Стрелецот на најбрзиот гол во историјата на Светските првенства, бронзен медал од Мундијалот во Кореа и Јапонија, најдобар турски голгетер на сите времиња, врвен шпиц кој се прослави во...

ПСЖ во Куп играл против монтер, аптекар, водоводчија и електричар

Лина Монлери е клуб од шеста лига во Франција кој во претходната рунда издржа половина час без да прими гол од ПСЖ во 1/16 финалето на францускиот Куп. А многу од играчите кои се аматери, меѓу нив...

На Џенова сезонава и оди тапа џонс, а да го немаа нашиот махер за фудбал бетер ќе беше работата. Со оглед на тоа како игра на 36 години во Серија А, некако не е за пензионирање на лето. Повеќе

Италијанците веќе почнаа да го нарекувааат „вечен“, што е нормално бидејќи од 2001-ва е таму, па дури доби и прашање да не планира до 52 да игра како Миура. 2020-та е година во која има две јасни цели како за крај на една кариера за почит. Ама голема почит. Повеќе

Често родителите се решаваат да ги крстат своите деца во чест на некои нивни идоли, миленици или херои. Во 2000-те години во Франција имаше голем бран на деца кои го добија името Зинедин, по јунакот кој на Французите им донесе многу радости. Повеќе

И покрај тоа што играчите и малубројните навивачи на шпанскиот нисколигаш Унионистас полудеа од среќа кога на ждрепката слушнаа дека ќе го пречекаат Реал во Купот на Кралот, сега може да има измени. Повеќе

На 22 февруари во Гранд Гарден Арената во Лас Вегас ќе боксуваат Деонтеј Вајлдер и Тајсон Фјури, едни од најдобрите боксери на денешницата во тешка категорија. Овој вториов има многу зезнати припреми. Повеќе

На Австралија и пресметаа дека периодов загадува повеќе од 100 држави заедно, но и покрај страшната и алармантна ситуација на многу делови на континентот, Австралија Опен си тера по протокол. Повеќе

Шеесет и едно годишниот нов стратег на Барселона има многу интересно портфолио. Во минатото работел на разни места, а најинтригантно е што бил дури и селектор на репрезентацијата на Русија во фудбал на плажа. Повеќе

Кола за нејзе, кола за сопругот, кола за синот кој студира во Италија, три пати годишно на одмор на скапи места и не само тоа. На слава имала келнери, а на матурска кај синот пеела Северина. Ова тешко некако од плата а? Повеќе

Приказната за Дејан Станковиќ дека им дал гратис карти на свои сограѓани “ги испровоцира“ нашите читатели па ни пишаа дека и наши фудбалери правеле вакви убави гестови. Еден ни сподели сличен, па и подобар пример со Несторовски. Браво за потегот. Повеќе

Јасно е како ден дека фудбалот веќе подолго време е суров бизнис, ама ретко кога главната фудбалска унија си дозволува очигледен и намерен привид, со цел поголема популарност и атрактивност. Повеќе

Тоа што е пензиониран фудбалер не значи дека е заборавен, туку напротив оставил белег и бил дел од златните денови на клубот кој нема логика да не го цени. Тука веројатно се работи плус и за авторитет. Повеќе

Додека сите поранешни фудбалери на 52 години веќе добро нагазиле во втора деценија од своето повлекување, Казујоши Миура уште нема намера да се откаже од фудбалот и ќе тера уште. Повеќе

Тикетот го уплатил во октомври за 20 денари, со 20 меча, од кои промашил само еден тип, а имал вкупна квота од 19.562. Да го погодил и 20-тиот меч, ќе добиел 547 602 денара. Но, благодарение на Втора шанса на Sport Life тој доби речиси двојно повеќе. Повеќе

Да, ракометот е игра во која тркалата брзо може да тргнат удолу, но оние кои некогаш ги красеше борба, желба, волја, храброст, знаење, овојпат изгледаа како попарени почетници. Или можеби само немаа достоен предводник од клупата. Австрија - Македонија 32-28 (18-12). Повеќе