Офсајд

„Клубот го бодрев за време на бомбардирање, сега ми го земаат“

„Јас не сум богат човек и одамна сум во пензија. Но работата е што никој од нас не сака пари. Сакаме да ги сочуваме нашите акции. Кронке го купи телото на клубот, но срцето засекогаш ќе им припаѓа...

Методите на работа на најдобриот младински тренер во Германија

Норберт Елгерт е тренер на младинците на Шалке и човек од кого за фудбалот и општо за животот научиле многу фудбалски ѕвезди меѓу кои Месут Озил, Мануел Ноер, Лирој Сане, Сеад Колашинац, Јулијан...

Ти им викаш Македонија 16 месеци е без пораз, тие и на тоа наоѓаат маана

Што време дојде да не може човек да сподели радосна вест за фудбал, а во прашање е македонската репрезентација, друга немаме. По десеттиот меч без пораз во низа, ете ти нов проблем. Слаби биле...

Чудесниот Пако кој замина од Барселона и дава гол на секои 27 минути

Го држеа на клупа со месеци и Алкасер не можел веќе да издржи затоа што без играчко време не бил среќен па решил да замине од „Камп Ноу“. Се испостави дека одлуката да потпише со Дортмунд беше...

Норвешки новинар се напил за да докаже дека капитенот на Тотенхем е млако казнет

„Разликата меѓу мене и тебе е во тоа што ти си трет најдобар голман на светот, а јас обичен човек. Од таа причина јас и не седнувам пијан да возам“.

Честа и привилегијата да се носи репрезентативниот дрес колку што може да биде голема, знае да биде и тешка, особено за еден уругвајски фудбалер кој после овој јуначки подвиг заслужува двочасовна масажа на нозете во леген со топла вода и слободен викенд. Повеќе

Ако не знаете што се случува со женскиот мак баскет, тогаш како за почеток запознајте се со стандардите и правилата кои ги негува ЖКК Патриот од Делчево. Па добро имаат ли акал овие? Повеќе

Шампионот во средна тежина (72,6 кг) во WBC и WBA категориите, Мексиканецот Саул Алварез потпиша астрономски договор со американскиот стриминг сервис DAZN и влезе во историјата. Повеќе

Мухамед ибн Салман Ал Сауд, принцот чие богатство е проценето на повеќе од трилион долари, сака да инвестира во Манчестер Јунајтед а готов е и во целост да го купи клубот од семејството Глејзер. Повеќе

Селекцијата која се радува на победа како да ја освоила Светско, успеа да стигне и до втората победа во својата историја на официјални натпревари и тоа втора по ред, а Светскиот првак од пред 4 години не може да победи. Што ти е фудбал. Повеќе

Лига на нации

Од играчка-плачка на кратко би можело да се опише разочарувачкото гостување на Македонија во Ереван каде Пандев и соиграчите доживеаа дебакл 4:0 (1:0). Мизерни грешки на голманот Димитриевски нè одведоа во пораз. Повеќе

Во денови кога некои читатели ни ја расипуваат забавата со македонска репрезентација, која инаку се забавува со противниците за кои таа не е крива што со нив ја сместиле во група, решивме малку да се пошегуваме со насловот. Повеќе

Македонската фудбалска репрезентација денеска со почеток од 18 часот го игра четвротото коло од Лига на нации во кое ако оствари триумф ќе го потврди лидерското место во групата по што ќе следува плејоф за пласман на ЕП 2020. На капитенот ептен му лежи оваа селекција. Повеќе

По подолго време фудбалската репрезентација на Бугарија сериозно конкурира за пласман на едно големо натпреварување. Но сметките им ги замрсува Норвешка против која играат вечерва на гости. Повеќе

Случајот со руските фудбалери Кокорин и Мамаев не е прв случај фудбалери да завршат зад решетки. Во минатото имало играчи кои морале да одлежат затворска казна. Повеќе

Од толку места на белиов свет, двајца неодговорни навивачи на бугарски Локо Софија решиле да го испишат името на клубот на еден од највредните меморијали во Јапонија, и светот воопшто. Избркани се од работа и ги чека судење. Повеќе

Точно е дека головите кои вчера Македонија ги прими од Ерменија беа трагикомични и дека поразот е висок и срамен, но погрешно е при една ваква историска шанса да се јадат бабури за некакви сомнежи и да се уништува атмосферата во тимот. Кога победуваа, аматери биле противниците, кога губат, тогаш местена е. Сите треба да се отрезниме, не само фудбалерите. Повеќе

Но и покрај тоа односот на релација федерација - селектор и натаму е мирољубив, со спуштен тон и надеж во подобра иднина. Повеќе

По „историскиот“ настап на германскиот голман во финалето на ЛШ меѓу Ливерпул и Реал Мадрид, немаше ден а некој да не го закачнеше Лорис Кариус. Сега големите европски медиуми имаат нов миленик - нашиот голман Димитриевски. Повеќе

На денешен ден пред точно 16 години се случи едно од најголемите фудбалски изненадувања кои Македонија ги има направено во својата историја. Тие ти вадат среден ред со Бекам, Сколс и Џерард, а ти ги утепуваш со гол од корнер. Повеќе

Вечерва во Брисел репрезентациите на соседните земји Белгија и Холандија ќе се сретнат по 127. пат во својата долгогодишна историја а дуелот го следат неколку занимливости. Повеќе

Кога Џенаро Гатузо треба да раскаже случка од минатото, ако зборува треба да се претвориме во уши, ако ја пишува тогаш во очи. Нема шанси да не е интересна. Повеќе

Откако конечно заигра професионален фудбал, најбрзиот спринтер на светот почна да дава и голови, па го привлече вниманието на некои малку од малку посериозни клубови. Повеќе