Кошарка

Почнува НБА шоуто, што треба да знаеме за новата сезона

Изминатото лето беше едно од најтурбулентните во НБА во последните неколку децении. Не само тимовите, туку и лигата доживеа големи промени. Повеќе

12-от играч на Панама е жена која ја лажеше полицијата за да задржува време

Мислевме дека детето кое ја рогна топката во пченките е единствениот начин на кој Панама доби помош од страна, за да истече проклетото време на клучниот меч за пласман на Светско, ама имало уште бурлески. Повеќе

Не го закачај Перо Антиќ на Твитер

Кошаркарите на белградска Црвена звезда тргнаа во одбрана на пехарот од АБА лига а во таа намера голема помош ќе имаат од Антиќ. Секогаш има и такви на кои должноста им е да се ’рчкаат по социјалните мрежи ама Скопјанецот има спремен одговор. Повеќе

Како газдата на Далас Маверикс заработува казни во емисија

Прво го казнија 15.000 долари поради тоа што опцул, па кога водителката го праша на таа тема, тие 15.000 долари станаа 30.000. Бизнисмен и сопственик на НБА тимот Далас Маверикс, кој поседува богатство од 3,3 милијарди долари може да си дозволи да пцуе два саати во емисија и да живее од кусурот. Повеќе

Што сè ќе поседува новата сала на Работнички во Градски парк

Откако Општина Центар го избра идејното решение за повеќенаменска сала - Градски парк, решивме да ѕирнеме во проектот на победниците на конкурсот. Повеќе

Формата е пролазна, класата е вечна, еден е Перо Антиќ

По пауза од 10 години, миленикот на навивачите на Црвена Звезда се врати во нивниот табор. Тие го поздравија со овации, а по само неколку секунди на паркет тој им возрати со тројка за ерупција од воодушевување. Повеќе

Најштосната роденденска честитка до Ибра

Од екипите за кои настапуваше Златан Ибрахимовиќ некои му честитаа роденден, други не, а третите беа најголеми фраери. Повеќе

Истокот и Западот на Ол стар игрите одат во историјата

Иако со години бевме научени главниот натпревар на НБА Ол стар игрите да го гледаме помеѓу Источна и Западна конференција, повеќе нема да се вика така. НБА ги најави новите промени за кои се залагал и Мајкл Џордан. Повеќе

Ги победи НБА ѕвездите, лежеше во Идризово а сега е шаман

Младите и перспективни режисери сериозно би требале да подразмислат за идејата да се сними филм за Србинот Дејан Котуровиќ. Овој некогашен кошаркар стана Европски шампион во 1995 во легендарното финале во Атина, а во 2002 година стана Светски првак откако претходно со СР Југославија сензационално ја победи Америка во четвртфиналето во Индијанаполис. Играше и за Бостон Селтикс во НБА. Пред некоја година на граничниот премин Богородица го уапсија поради тоа што имал неисправни документи за крадено возило по што 3 месеци беше на робија во Идризово. Во последно време се бави со шаманство. Повеќе

Кога Перо Антиќ сам го победи Горан Драгиќ

На 18. март 2006 година, некаде на почетокот на Јадранската Goodyear лига, белградска Црвена звезда чиј дрес го носеше и денес пак го носи Перо Антиќ, го пречека словенечкиот Геоплин Слован. Црвено-белите славеа 85-82 а Перо Антиќ имаше дабл-дабл учинок со 17 поени и 12 скока. За противничкиот тим татко му на Лука Дончиќ, Саша постигна 17 поени а најдобриот европски кошаркар во моментов Горан Драгиќ даде 14 поени. Интересно, тренер на словенечкиот тим таа сезона беше Алеш Пипан. Повеќе