Навивачи

Што се случува кога навивач на Челси ќе влезе на терен

Челси едвај, на пенали го совлада Норич на реваншот од англискиот ФА Куп откако првиот меч заврши 0-0, а вториот 1-1. Во 121’ минута од судиското продолжение Мората доби црвен картон поради глума, па еден бесен навивач влезе на терен да се пресмета со судијата. Тогаш Швајцарецот од Норвич Тим Клосе му најде нешто по пат и му го врати. Повеќе

Германциве се прави Македонци

Баталете го сега тоа вашето Дојчланд Дојлчанд, читајте тука што пишува и пејте по мене. Бидете среќни што не изгубивте, инаку и македонската химна ќе ја пеевте. Повеќе

Македонските навивачи низ објективот на ЕХФ

Ако си македонски навивач, ова видео ќе ти биде едно од најубавите ствари што ќе ги видиш во текот на денот, напиша ЕХФ на својот Јутјуб канал. Повеќе

Битолчани на триумфален начин се движеа низ улиците во Загреб

Во стилот на нашите спортисти кои до сега имаат поминато низ триумфална, навивачи од Битола кои ја бодрат македонската репрезентација на ЕП, изнајмиле двокатен автобус во Загреб и со него пристигнале пред арената за мечот против Црна Гора. Повеќе

Газеме до крај

Без разлика што е прерано да се каже и е многу тешко да се стигне до место меѓу великаните, такви сме ние Македонците. Кај што одиме правиме инвазија низ град, делкаме пивце, се веселиме на наша музика и по прва победа одиме амбициозно до медал. Барем во анкетите каде секогаш се наоѓа по некој цар. Повеќе

Носталгијата на ултрасите на Рома

А како да не жалат за едно време во кое на трибината немаше место игла да падне а организацијата ја водеше легендарната C.U.C.S (Commando Ultra Curva Sud), една од групите основополжници на навивачкиот свет во Италија. Повеќе

Како навивачите на Вардар во Келн реагираа на голот на Чупиќ

Иако веќе го одбележавме како спортски број 1 за 2017-та и при тоа објавувавме видеа со делириумот кој се случуваше тој историски ден во Скопје, во сандачето ни стигна порака со видео парче кое сме го немале на сајт. Читателот тврди дека и навивачкиот агол на тој легендарен гол заслужува да се најде во топ моментите на годината. Во право е. Повеќе

Секогаш е убаво да се чуе ова химниште, особено од вакви навивачи

You'll Never Walk Alone е песна која не старее и не здосадува. Таа не грми само на Енфилд, туку и на други стадиони. Одиме со едно нејзино празнично издание во изведба на навивачите на Селтик кои ти прават да ти пролазат морници без разлика за кого навиваш. Повеќе

Зошто на Лацио му лепат етикета дека е про-фашистички клуб?

Дебатата во Италија за тоа за кого навивал Бенито Мусолини е децениска. Освен неколку фотографии на стадионите, Бенито не бил некој голем вљубеник во фудбалот така што неговата евентуална врска со Лацио не е онаква каква што светот ја замислува. Повеќе

Едно поинакво доживување на фудбалски натпревар

Дечкото е од Колумбија, сака многу да гледа фудбал ама не може. Тој спроти него на замислен фудбалски терен му ги движи рацете за да сфати каде е топката и како течат акциите. На тој лево му честитаме за тоа што е прав другар, а на тој десно за желбата и упорноста да дочека гол.  Повеќе