Навивачи

Како требаше да изгледа кореографијата на запад

На Комитите не им успеа кореографијата на синоќешниот меч со Реал Сосиедад, а каде беше грешката само тие си знаат. Навивачите требаше само да ги подигнат листовите кои беа ставени на нивните седишта и да формираат еден збор од пет букви - ПИРЕЈ.  Повеќе

Пример за недозреан навивач

Или стварно е глуп по природа или испил 9 кригли пиво па отишол на стадион. Фудбалерите на Евертон и Лион се срчкаа, а тој зема да се меша со дете во раце. Цреп. Повеќе

Навивачите на Реал Сосиедад: Вардар, Вардар, Вардар

Комитските грла повторно грмеа на запад по завршувањето на вториот меч на домашен терен од ЛЕ, но овој пат песна се слушаше и на спротивната трибина. Шпанците на источната трибина беа околу 200, но направија шоу на празен стадион, па дури скандираа и за македонскиот шампион. Браво. Повеќе

Што го чека Арсенал во тунелот на Маракана

Неколку наши фудбалски репрезентативци кои во кариерата играа за Црвена звезда раскажуваа дека противничките фудбалери во подтрибинскиот простор на стадионот „Рајко Митиќ“ во Белград се бледи како крпа. Еве и зошто. Повеќе

Како Наполитанците урлаа за промашениот пенал на Дибала во 95-та

Младиот албански голман, Томас Стракоша во неделата не беше херој само за навивачите на Лацио. Пазете што се случуваше во Неапол, каде живеат најоткачените навивачи од Италија. Неочекуваната победа на Лацио на гости против Јуве на Наполи му донесе 5 бода предност пред актуелниот шампион во Италија. Повеќе

Навивачи на Сосиедад уживаат во центарот на Скопје

Околу 200 симпатизери на шпанскиот клуб од Сан Себастијан синоќа и рано утринава пристигнаа во Скопје на мегдан со Вардар во 3. коло од Лига Европа. Им се погоди времето, а сонцето им го заслади и пивцето. Повеќе

Во четврток да се случи електронска експлозија
Комити до мангупскиот дел на Скопје:

На меѓународната сцена против Зенит дебитираа доста организирано, моќно и без да ги штедат гласните жици, па дури и останаа да грмат на Градски речиси до полноќ. Мечот со Реал Сосиедад им е нов голем предизвик на кој ќе се обидат да експлодираат уште на кортеото кое е најавено за два и пол часа порано. Повеќе

Уште еднаш ако ве помине двајца, ќе ви се симнам на терен

Четвртата лига во Англија не е како кај нас со ливади и крави. Таму навивачите трошат енергија и пари за своите омилени клубови и ги бодрат како луди. Ковентри Сити кој е осми на табела, загуби на домашен терен од претпоследниот Форест Грин Роверс поради голманска грешка. Навивачов тоа го поднесе како да е смак света и се прошета на терен како на кванташки. Повеќе

Радоста кога ќе добиеш дрес лично од идолот

Одиш во школо и другар ти се фали дека му купиле оригинал дрес, а ти му викаш дојди да видиш што имам урамено дома од мечот Ватфорд - Арсенал. Овде не знаш кој е посреќен, дали таткото или синот. Во земји каде фудбалот се смета за религија ова е нормална релација на навивач, кој лабаво не оди кај слава кај дедо му, ако тогаш му игра омилениот тим. Повеќе

Како се оди на градско дерби во Италија

Градските дербија во Италија, без разлика дали се играат во прва, втора или трета лига, имаат посебен драж. Тоа е натпревар за кој се живее цела сезона, а битката на навивачите се води и во тоа кој ќе направи поубава кореографија. Кортеото на Миланистите звучи и изгледа моќно. Повеќе