Навивачи

Црногорската химна исвиркана на Косово

И покрај тоа што претседателот на Црногорската фудбалска федерација, легендарниот Дејан Савичевиќ пред мечот Косово - Црна Гора од квалификациите за Евро 2020, го посети гробот на некогашниот прв човек на фудбалскиот сојуз на Косово Фадиљ Вокри, и покрај тоа што Црна Гора меѓу првите го призна Косово како независна држава, сепак во Приштина им се исвирка химната на „соколите“. Повеќе

Што и скандираа Наполитанците на најатрактивната водителка

Дилета Леота има 28 години и е водителка на DAZN, официјален он лајн сервис за пренос на натпреварите од Серија А. Италијанката води во студио, ама кога ќе се појави на некој стадион публиката не трепка. Навивачите на Наполи на мечот против Бреша без пардон и пееја: Повеќе

Дедо, грешка си дедо

Пар другари во метро во Лондон, му пеат на трет другар „Оу Теми, Теми“ затоа што многу личи на шпицот на Челси, изненадувањето на сезонава Теми Ејбрахам. И еден дедо што од 51-ва година навивал за „сините“ се навлекува и оди да се слика со случајниот минувач. Повеќе

Мароканциве ја вртат игрицата

Ај што од Европа секој трет ден читаме за спектакуларни навивачки изданија, ама убаво е кога ќе се види вакво нешто и од друга страна на светот, особено од Мароко. Навивачите на Видад Казабланка, трофеен клуб од оваа земја, на мечот против Надхибу (4:1) направија интересна 3D кореографија. И не им е првпат. Повеќе

Навивачка пресметка во Тирана каква што не се памети

Во најголемото дерби на албанскиот фудбал меѓу Тирана и Партизани Тирана, гостите славеа со 1-2. Натпреварот го одбележаа незапамтени инциденти меѓу двете навивачки групи кои се пресметаа со употреба на бакљи, дрвја, каменици. Повеќе

Најубавиот 12 минутен прекин на фудбалски натпревар

Кога културолошки си понапред од другите, нема да мислиш како да внесеш сабја на стадион, туку ќе направиш изненадување со кое прво ќе помогнеш, второ ќе усреќиш и трето сите ќе те зборат за убаво. Повеќе

Болниот навивач на кој му го продолжија животот

Приказната доаѓа од Мароко и гласи вака. Навивач на Ал Раја, болен од рак не можел да оди на стадион. И пазете што се случува? Он не може да оди кај што е атмсоферата, ама атмосферата доаѓа кај него. Врв. Повеќе

Милиметри од трагедија со испалена ракета кон голман во Полска

Во почетната фаза од полскиот Куп, Лехиа Гданск гостуваше кај анонимниот Гриф Вејхерово и победи со 2:3, ама она по што ќе се памети овој меч е страшно ризичниот момент кога од трибините некој идиот испали ракета кон голманот на гостите Златан Аломеровиќ. Милиметри го спасија. Повеќе

Нова епизода на хулиган како удира коњ на полицијата во Англија

Во 2013 година, после големото дерби Њукасл - Сандерленд избија нереди. Во целата гужва, 45-годишниот Бери Роџерсон му удри тупаница на полицискиот коњ. За тоа доби 1 година затвор и 6-години забрана да посетува стадиони. И сите беа сигурни дека вакво нешто веќе никогаш нема да се повтори. До вчера вечер. Повеќе

Не е бе бабо тоа штосот

На трибините каде се ултрасите постојат посебни правила. Али добро не сте вие криви, пошто колку и да пазите кој што прави меѓу вас, сигурно ни на крај памет не ви текнало дека може да ви избие ваков куршлус. Повеќе