Фудбал

Најлудиот пенал во историјата изведен на Тајланд

Мечот меѓу Бангкок Спортс Клаб и Сатри Ангтхонг на Тајланд заврши 2:2. Почнала серија пенали која траела долго а при 19:19 голманот на Бангкок направи нешто невидено досега. Повеќе

Џовинко дроби во САД и си делка пивце на сред натпревар

Со три години стаж во МЛС лигата, малиот и снаодлив Себастијан Џовинко е на фанстатична бројка од 64 гола за Торонто. Неговиот тим синоќа одигра 2:2 против Атланта, а тој им тресна голчиште на кое џабе се трудеше голманот да го одбрани. Повеќе

Кореографијата на навивачите на Галата на дербито со Фенер

Дербито на турскиот фудбал меѓу гигантите од Истанбул го одбележа прекрасната кореографија на домашните навивачи. Мечот го следат 50.291 гледач. Повеќе

Пет реални факти произлезени од мечот Вардар - Реал Сосиедад

Пораз од 6:0 на домашен терен не може да не боли, а исто и гол разлика која вели 14 примени и еден даден гол на три натпревари. Затоа критиките од навивачите треба и мора да се сфатат како добронамерни и да бидат поука. Во четвртокот ноќта имаше киксеви кај клубот, играчите, ама и кај Комитите. Повеќе

Сторија за насмеаното дете од Копакабана
I belong to Jesus

Бразилецот Кака се опрости од МЛС лигата и е близу до завршување на кариерата. „Веќе не уживам во играњето фудбал зошто имам болки после секој меч“. Што не знаеме за сјајниот Бразилец? Повеќе

Не постои напаѓач кој решава сè со магично стапче
Илија Несторовски:

Во долго и опсежно интервју за Кориере дело спорт, македонскиот напаѓач зборува за тежината да се постигне гол во втората италијанска лига, нешто што секогаш се очекува од него, за одговорноста на капитенска лента, а ги фали колегата Трајковски и младите репрезентативци на Македонија. Повеќе

Доживотна забрана за таткото со дете на мечот на Евертон

Англискиот закон за спречување насилство на спортски манифестации е најпознат во цел свет. Кај нив нема „Го знам Петко ќе ми ја скине кривичната“. Повеќе

Зошто Комити ја утнаа кореографијата?

Најверните навивачи на Вардар чекаа трибината што повеќе да се поднаполни со цел спремната кореографија да излезе како што треба. Одбројувањето за да ја кренат беше некаде околу 12-та минута (дали симболично или беа приморани тогаш) и цел стадион ги спреми телефоните во раце да слика и снима. Но нешто не испадна како треба. Очигледно требаше да пишува ПИРЕЈ. Утката со кореографијата ја надоместија со громогласно навивање цели 90 минути. Повеќе

Делии блеснаа со две кореографии, но Жиру ги замолкна со ножички

Мрежите на синоќешниот меч од Лига Европа меѓу Звезда и Арсенал мируваа 85 минути, се до моментот кога Топџиите искомбинираа една феноменална акција по која Оливие Жиру се свитка како кифла и од тешка позиција постигна гол за конечни 0:1. Повеќе