Фудбал

Еден вообичаен прес кога ќе заѕвони мобилен пред Клоп

Во една ваква ситуација никој не очекува ни помалку ни повеќе од царот, туку најнорамлна реакција во негов стил. Звони мобилен на новинар, а Клоп му вели: „Те бара Принцезата Лесли Лу. Ми се допаѓа“. Повеќе

Слаломот на Сон со два параметри

Јужнокореецот викендов на средбата Тотенхем - Барнли 5:0, постигна гол кој со децении ќе се врти на разни топ листи во Премиер лигата. Да се потсетиме како тоа изгледаше, ама со два подотоци за лудоријата: Брзина на движење и поминати метри. Повеќе

Не ти Бакајоко, Кеита треба да излезе

Тимуе Бакајоко од Монако ја изнасмеа викендов цела Франција, а и пошироко. Монако прави измена и го вади од игра играчот со број 14 Кеита Балде. Но за измена се јави Бакајоко со број 6 кој претходно ја носеше 14-та и уште не е навикнат на новиот број. Си се изнасмеа самиот на грешката. Повеќе

Голманот на Вардар славеше со Комити како ултрас

Вардар и Шкендија викендов одиграа возбудлив натпревар кој заврши 2:2. Дербито мина во знакот на Комити кои прославија неколку јубилеи: 20 години Лолај Фанс, 10 години братство со Војдови, 5 години Комити Маџари, но и есенска титула за Црвено црните. Филип Гачевски беше во елемент. Повеќе

Спектакуларен гол на Пандев од скоро пола терен!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација игра неверојатен фудбал. На денешниот меч против Лече на гости, постигна фантастичен гол за водство на Џенова, а подоцна имаше и асистенција за пеналот со кој неговиот тим зголеми на 0-2. Сепак подоцна, во само четири минути во вториот дел (од 73 до 77) Пандев доби два жолти картони (еден поради симулирање прекршок, а вториот поради фаул) и беше исклучен. Лече на крајот израмни на 2-2. Повеќе

Лудиот гол на Суарез поради кој Камп Ноу се држеше за глава

Голманот на Мајорка 5 пати ја вадеше топката од својата мрежа. Лионел Меси со 3 убави гола и нов хет-трик ја прослави Златната топка, ама моментот на вечерта го „украде“ Уругваецот. Повеќе

Меси извини, ама ова е голот на полусезоната

За само 32 минути Тотенхем му ја наполни мрежата на Барнли со три гола. Третиот погодок, кој го даде Кореецот Сон, долго ќе оди по најавните шпици. Повеќе

Прекрасен гол со волеј на Алиоски

Лидс Јунајтед има 0:1 по 50 минути игра на гостувањето против Хадерсфилд со кои ќе се врати на лидерската позиција во Чемпионшип. Голот е дело на Џани на кој ептен добро му легна на прва после еден изведен корнер. Ова е трет негов сезонски погодок. Повеќе

Скопје спремај се за Светско, доаѓаат 500 фудбалери и илјадници навивачи од цел свет
Интервју со Саша Дуеркоп, генерален секретар на КОНИФА

Штом македонските институции креваат раменици, нека отворат Офф.нет за да дознаат што е муабетот со првото Светско првенство во фудбал кое ќе се игра замислете на Градски. 16 селекции ќе спијат во ист хотел, а зошто Скопје ќе ви каже Саша од Келн кој инаку бил на дербито Вардар – Пелистер. Повеќе

Кога ќе ги изневериш своите и ќе завршиш кај ривалот

Заедно беа дел од епските моменти на клубот вкупно 9 сезони во кои освоија 15 трофеи од кои 5 титули во Премиер лига и една ЛШ. Шмајхел си замина во 1999-та за да се проба во Спортинг, а потоа се врати во Англија, прво во Астон Вила, а потоа кариерата ја заврши во Манчестер, ама во Сити, не Јунајтед. Повеќе