Фудбал

Чекајте бе уште не сме почнале, вие гол ни давате

Шејн Лонг од Саутемптон постави нов рекорд кога се во прашање најбрзите голови во историјата на Премиер лигата. Ватфорд ја изведе од центар, а репрезентативецот на Република Ирска го напна стоперот на пресинг и заврши работа за рекордни 7.69 секунди. Домаќините пак израмнија во 90-та минута. Повеќе

И без Меси овие си играат мајтап во Шпанија

Фудбалерите на Барселона се на една победа до освојувањето на титулата број 26, инаку осма во последните 11 сезони во кои Реал има само две. Валведере одлучи да го почне гостувањето против Алавес без Меси кој влезе кога веќе беа поставени конечните 0:2. Повеќе

Е ова ти се вика атмосфера во финале на ЛШ

Тигрес и Монтереи и двете од Мексико, синоќа се сретнаа во финалето на Лигата на шампиони во КОНКАКАФ каде се натпреваруваат екипи од Средна, Северна Америка и Карибите. Монтереј во првата пресметка славеше 1:0. Но резултатот нас не нè интересира, рокнете звучките да видите што е фудбалски спектакл. Ова го нема во Европа. Повеќе

Акција во која Мустафи го изгуби компасот во одбрана

Кристал Палас оди во контра два на два против Арсенал. Тој што ја води топката си има чувар, а тој што влегува во шеснаесетник очигледно нема бидејќи Шкодран Мустафи толку се занесе што некој ќе помисли дека напаѓа кон гол. Среќа овој ја дувна во облаци, инаку ако го дадеше ќе имаа право лом да го направат од критики Повеќе

Го имаше ли Игуаин најслаткото славје на сезоната?

Кога велиме слатко, не мислиме на гол за титула, туку на она што го мислат навивачите на Твитер, а така и изгледа на камера. Челси синоќа одигра разочарувачки 2:2 против Барнли во битката за ЛШ, а Игуаин за убавиот гол доби: Повеќе

Гинат за секоја топка, за ЛШ се работи

Аталанта е страшно опасна екипа која сезонава го елиминираше Јуве во Куп, а синоќа го совлада Наполи и тоа со пресврт на гости 1:2. Погледнете каков гол спасија со кој ќе губеа 2:0, никој вака не ја извади топкава од гол сезонава во Италија. Сега имаат 56 бода, исто колку Милан и ќе биде мртва трка до крај за четврто место. Повеќе

Две измени во Јапонија, во игра двајца браќа Македонци

Ако треба да се одбере многу ретко видена сцена или можеби невидена до сега во фудбалот тоа е оваа. Јапонски фудбалски натпревар на кој во исто време и двете екипи прават измена и ставаат во игра двајца браќа и тоа од Македонија. Повеќе

Нестогол проигрува, Трајковски гаѓа од 20 метри

По пауза од месец и половина, Александар Трајковски погоди за Палермо. Акцијата ја створија двајцата Македонци во 14 минута, но радоста траеше само една минута, бидејќи Падова која е на дното на табелата израмни на 1:1. Уште 4 кола во Серија Б каде Сицилијанците водат тешка битка за една од првите две позиции кои водат директно во прва лига. Повеќе

Ретко некој вака да се прошетал на Олд Трафорд во ера на Ферги

Легендарниот Бразилец Кака кој се прослави во Милан денеска полни 37 години. Тешко дека има навивач на Росонерите кој не го памети овој уникатен соло продор со кој ја уништи одбраната на Јунајтед. Ова е сезоната кога го освоија трофејот во финале со Ливерпул, а видеово е од полуфинале.  Повеќе

34 години сонуваа за овие моменти

Фудбалерите на ПАОК конечно успеаа да разбијат монотонија малце во грчкиот шампионат каде само во последниве 23 години Олимпијакос освои 19 титули во домашното првенство. ПАОК стигна до третата титула во својата историја на која чекаше од 1985-та година. Солун не спиеше. Повеќе