Фудбал

Циркусот со прскалката на новиот стадион во Албанија

Толисо после осум минути игра, а Гризман после триесет и една минута дадоа по гол за победа на Франција против Албанија во квалификациите за Евро 2020. Мечот се играше на новиот модерен стадион во Тирана „Арена Комбетаре“, кој синоќа го имаше свеченото отворање. За изградбата е вложено 60 милиони евра, ама некои од луѓето задолжени за прскалките ја упрска премиерата. Повеќе

Финска не спиеше, слават историски прв пласман на Европско

Тоа за што сонуваме ние 25 години, синоќа и се оствари на Финска која за прв пат во својата историја ќе игра на едно големо натпреварување.  Повеќе

Италија меле, Манчини направи ренесанса со млади непознати играчи

Италијанскиот селектор Роберто Манчини беше човекот кој ја направи потребната смена на генерација и тоа му донесе фантастичен резултат. Растурија во квалификациите и најавуваат поход на злато со фудбалери кои се полу-анонимни за светски рамки. Повеќе

Како Багдад го прослави победничкиот гол на Ирак во 92-ра

Селекцијата на Ирак од безбедносни причини квалификацискиот меч за СП 2022 против Иран мораше да го игра на неутрален терен во Јордан. Победија 2:1 со гол во судиско продолжение и сега се први на табела. Полудеа од радост. Повеќе

Косово може да оди на Европско, а некои земји домаќини не го признаваат како држава

Покрај Финска која пријатно ја изненади европската фудбалска јавност, ништо помалку труд не вложија ниту фудбалерите на Косово, една од последните членки на ФИФА и УЕФА која не е признаена од неколку земји домаќини на Евро 2020. Повеќе

Мрме, еве покрај кого ќе стоиш во март догодина

Бернар Шаланд е Швајцарец кој успешно ја води репрезентацијата на Косово. Успеа неколку месеци да нема пораз, да ѝ даде 3 гола на Англија среде „Вембли“ и 20 минути да го делат од голема шанса за историски пласман на Европско првенство 2020 (ќе им требаше бод со пласираната Англија во недела). Сега ги чека дуел со Македонија во плејофот од Лига на нации, на 22 март 2020 година. Повеќе

Како тоа во Јувентус викаа повреден бил, а за Португалија даде 3 гола

Кристијано Роналдо после две замени по ред (викаат дека во кариерата немал такво нешто одамна), отиде да игра за репрезентацијата на Португалија и сам ја растури Литванија (6:0). Повеќе

Митровиќ мајсторе од кај го извади шутов?

Србија очекувано го совлада Луксембург со 3:2 во квалификациите за ЕП 2020. Двоен стрелец беше Александар Митровиќ кој испрати бомба и го претвори голманот во гледач. Повеќе

Малезиец изведе циркузантски потег до сега невиден во фудбалот

Сакавме клизач да ја крстиме интервенцијава, ама некако не ни оди и воопшто тешко е да се опише оваа фудбалска иновација на чисто одземање на топка. Како и да е, ова што се случи на квалификацискиот меч за светско меѓу Малезија и Тајланд е хумор на годината. Повеќе

Ако ви се лежи во затвор, исвиркајте ја химната

Во период на тензија меѓу кинеските власти и луѓето од Хонг Конг кои протестираат за независност, денес на мечот Хонг Конг - Бахреин од квалификациите за Светско првенство 2022 беше исвиркана кинеската химна. И тоа во услови кога можеш да заглавиш затвор ко од шала. Повеќе