Дојде во Вардар, наиде на мултинационален состав кој за кусо време почна да го строи на македонски. Кога отиде во ПСЖ, кога го научи и францускиот? Селекторот на Македонија очигледно не е роден и талентиран само за тренер. Повеќе

Анегдотата на Вујо мајсторе кога играл за Барса

Веселин Вујовиќ е прочуено ракометно тренерско име кое во Македонија најмногу го знаеме по две нешта: темпераментот и нераскинливата врска со Комити. Во него има и уште нешто будалесто, за кое и самиот е свесен. Повеќе

Мајсторијата на Шилегов

Металург загуби 30-24 во последното коло од Лигата на шампионите но еден погодок на Мице Шилегов на овој меч, влезе на листата најдобри 5 на колото. Повеќе

Важна победа на Вардар над Кјелце, Душебаев исвиркан

Ракометарите на Вардар остварија многу важен триумф над големиот ривал Кјелце со 28-27 (14-11) и со два освоени бода се искачија на второто место и обезбедија место во Топ16 фазата. Повеќе

Вардар се врати од -6 во Белорусија и освои важен бод со Мешков
Лига на шампиони

Ракометарите на Вардар првпат сезонава одиграа нерешено во Лигата на шампионите, откако во 9. коло ремизираа со Мешков во Брест - 31:31. Повеќе

Како се игра ракомет во Замбија

Не е важно каква е опремата, ниту подлогата или дали имаат сала, туку важно е да се има три работи: желба, голови и топка. Толку. А луѓево ги имаат сите три работи и се гледа дека знаат да уживаат, ама и да се забавуваат и плус се гледа дека ги бива. Браво. Повеќе

Тежок пораз на Вардар во Барселона

По поразот во Јане Сандански, ракометарите на Вардар доживееа уште пораз од Барселона, овој пат двојно повисок со резултаат 34:26. Момците на Парондо беа на висина на задачата само едно полувреме. Повеќе

Металург промаши 5 пенали и изгуби тесно од Бешикташ

Ракометарите на Металург го претрпеа и седмиот пораз во Лигата на шампионите, откако во осмото коло од групната фаза изгубија од Бешикташ со само еден гол разлика: 23-22. Повеќе