Ракомет

Брилијантен тајм аут на Вујо

Словенците ја изненадија Шпанија со 5 гола разлика и ги замрсија работите во нашата група. Веселин Вујовиќ експлодираше со следниов совет: „Ако Кањељас те издрибла, ќе те убијам и тебе и себе, одма тука на место.“ Повеќе

Кире е најголем лутко, а Манасков спанко

„Ил капитано“ за кој се молиме вечерва да го видиме на паркетот, одговара на блиц прашања за своите колеги и со тоа ни открива неколку нивни особини. Си кажа една и за себе. Повеќе

Стефанија напиша стихотворба за ракометарите

Настапите на нашата ракометна селекција која секоја година е дел од големите натпреварување ги следат и старо и младо и машко и женско. Нашите јунаци кои денеска и утре ќе се обидат да извадат максимум од овој шампионат, се инспирација за малата Стефанија која им посвети стихови со поддршка. Повеќе

Убавите спомени од Македонија - Чешка во Ниш

Ах тоа Европско првенство кај нашите соседи колку беше јако и незаборавно, ама нема да напишеме неповторливо. Србите викаа „Македонци вие сте тука како домаќини“. И така беше. Повеќе

Да им посакаме вака да им тргне на Чесите

Македонската ракометна репрезентација за која сè уште не се знае дали ќе игра Кире, вечерва игра многу важен натпревар против Чешка. Од срце им посакуваме ваков ужасен нишан. Повеќе

Браво за Никола

Македонската ракометна репрезентација редовно во нешто се истакнува на големите натпреварувања. Овој пат го немаме Кире меѓу најдобрите стрелци, но имаме голман кој брани во топ форма. Повеќе

Девојката со знаменцето

Во ситуација на тотална немоќ против Шпанците кои удираа од сите страни, една девојка ја отслика состојбата на теренот и трибините. Повеќе

Лузер на денот
Ако ја победиме Чешка, ќе се јадеме со Данска за полуфинале

И покрај тешкиот пораз од Шпанија, Македонија ги задржа шансите за тоа можеби преоптимистичко полуфинале за кое сите зборуваат, небаре борбата за петто место не е одличен успех. Повеќе

Митревски vs Душебаев

Никола Митревски беше нашиот најдобар поединец на вечерашниот дебакл против Шпанија. Тој влезе во второ полувреме и успеа да стигне до фантастични 14 интервенции кои не беа доволни за барем да се намали победата на Црвената Фурија. Алекс Душебаев најмногу ја почувствува на своја кожа неговата одлична форма. Повеќе