Ракомет

Шпанија е европски шампион, фуријата ја одбрани титулата

Во исклучително напнато финале со драматичен финиш кое го судеа македонските арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, „црвената фурија“ ја совлада Хрватска 22:20 (12:11) и заслужено се најде на тронот, по вторпат во само 2 години. Повеќе

Хрватите се отворија во соблекувална со Мишо Ковач

Светско освоија во 2003-та, Олимписки игри во 2004-та и двете со Лино, но тоа што им фали е токму златниот медал на едно Европско. Играа две финалиња во 2008-ма и 2010-та, а третата шанса ќе ја имаат утре против Шпанија. Полуфиналето против Норвежаните беше многу тешка пречка и затоа со право го слават. Повеќе

Голот кој ја однесе Хрватска во финале на Европско

Во епски меч кој ќе се памети, после две продолженија, Хрватска во драматичен финиш ја сруши Норвешка 29:28 и се пласираше во финалето на Европското првенство. Домагој Дувњак со 8 гола беше играч на мечот, Маринко Мариќ постигна 6, Златко Хорват 4, а јунак на крајот беше пивотот Жељко Муса со златен гол на 5 секунди пред крајот. Повеќе

Ние се буниме за 15-то место, а Боливија сте ја прашале како и е

Додуше веќе и се оладивме и гледаме како оној “македонски“ дел во таборот на Червар ита напред кон медал. А пуста Боливија не може да се загрее во својата група и има дадено 17 гола, ама на три меча. Повеќе

Кога во соблекувална ќе дознаеш дека си полуфиналист

Вујо како селектор ги однесе во полуфинале на Светско 2017, а на Европско до сама завршница стигнаа само во 2004-та и тоа до финале кое го загубија од Германија. Синоќа Португалија ја совлада Унгарија и ги направи Словенците полуфиналисти каде ќе се сретнат со Шпанија. Повеќе

Во Скопје засекогаш ќе бидеш сметан за херој

Вака го гледаш голем, корпулентен, па дури и страшен по малку, ама тој е уствари мирен, сталожен без тронка надменост. На страна тоа што е голманиште и роден шампион кој влезе во срцето на секој навивач на Вардар. Еден и единствен – Арпад Штербик. Повеќе

Бомбастичен гол на Сагосен од 10 метри со 118км на час

Норвешка го доби скандинавското дерби против Шведска, а лидер во тимот и еден од најдобрите играчите на ЕП е Сандер Сагосен кој е стрелец број со вкупно 42 гола до сега. Погледнете го овој проектил. Повеќе

Херојски пресврт на Хрватска на чело со Карачиќ

Само Балканец може да приреди ваква драма. Имаа -5 во прво, -3 на пауза, повторно -5 во втор дел и на крај сепак успеаа да и направат целосен пресврт на една Германија и да се пласираат во полуфинале. Последниот напад за победа на Хрватите го реши екс Вардарцот Игор Карачиќ за конечни 25:24 кој го заврши мечот како прв стрелец со 7 гола. Повеќе

Голот на Кире за победа влезе во Топ10 на првенството

Како ретко кога во изминатите 15-ина години, македонските ракометари нè оставија без подолго уживање во нивните настапи. Испаднаа рано, ги елиминираа, а нам ни остана да се сеќаваме само на голот на Лазаров против Украина. Повеќе

Ни една ваква акција не направивме

Сè уште е некако горчливо чувството од нашата нетипично куса и неуспешна авантура на едно Европско. Е вакви вкрстувања фалеа како ова на Германците кои синоќа ја совладаа Белорусија и демонстрираа моќна акција во која создадоа играч повеќе. Маестрално одиграно. Со мозок. Повеќе