Ракомет

Вардар ќе бие битка со Барса за големо европско финале
Ждрепка за Ф4

По 196 меча во Лигата на шампионите, четири најдобри тима во Европа ќе се борат за вредниот трофеј на 10. издание на Фајнал Фор, на 1 и 2 јуни во Келн. Меѓу нив е и скопски Вардар. Повеќе

Цела сала грми за Вардар, никој не си оди

Кога Вардар меле во Лига на шампиони обично на крај во сала остануваат да пејат само Комитите. Но овој пат и петнаесетина минути по завршувањето на средбата, Јане Сандански не се празнеше. Сите сакаа да бидат што подолго дел од оваа емотивна победа на хероите кои пред две години испишаа нова ракометна историја со златни букви. Повеќе

Проектилот на Криштопанс за делириум во Јане Сандански

Долго ќе се раскажува последниот меч на овој ѕвезден Вардар финансиран од Сергеј Самсоненко во оваа сала, а богами и последниот гол. Две секунди до крај изгледаа малку за уште еден гол и предност од +8, ама не и за летонскиот џин кој стави печат на извонредниот меч на Вардарци. Повеќе

Со срце на терен и без мисли за проблемите Вардар го суреди Пик Сегед

Шокантното соопштение од газдата на една недела пред мечот на сезоната, воопшто не им влијаеше на Вардарци. Момците на Парондо одиграа машки на првиот четвртфинален меч од Лига на шампиони, а тоа им донесе убедлива победа од високи 8 гола разлика. Повеќе

Столе: Сергеј лично не ни кажа ништо

По неочекуваното петочно попладневно соопштение на сајтот на РК Вардар во кое се обрати Сергеј Самсоненко дека по крајот на сезонава го напушта клубот, коментар за ситуацијата даде и капитенот. Повеќе

Спортот во Македонија е играчка за богатите, епизодна забава за народот и скршен сон за младите

Тој ментален албум со пријатни спомени нема да ни го избрише никој, но истовремено другите оддели на мозокот не може, а да не прашаат: Зошто баш сега господине Самсоненко? Мораше ли оваа писание да добие живот на денови до најважниот натпревар во сезоната? Повеќе

Манасков се фрли ко Родман, а Борко ја даде преку цел терен

Погледнете Деки колку внимателно следеше и пожртвувано реагираше во оваа акција на Исланѓаните, а ја заврши Борко со оние најслатките голови без никој да се поти во напад. Одлични и двајцата. Повеќе

Него голов да не требаше да го уважат?

По израмнувањето на Исланд во финишот, останаа само 3 секунди напад за нашите ракометари. Брестовац свика тајм аут, но беше свесен дека за толку кусо време не може да се даде гол. Ја шутнавме од центар, голманот ја одби, па Гоце ја заби. Сликава ко да кажува дека требале да ни го признаат голот бидејќи на секунда до крај топката е на гол линија. М? Што викате? Повеќе

Исланд се спаси од пораз на 3 секунди до крај

Македонската ракометна репрезентација освои важен бод на вториот меч против незгодниот скандинавски противник со што ја задржа челната позиција во квалификациската група за ЕП 2020. Повторно драма, но во оваа за влакно ни избега победа. Повеќе

Него дали видовте што и се случи на Данска во Подгорица?

Македонија синоќа му удри шамар на Исланд кој 13 години нема загубено дома, но сепак сензацијата број 1 во третото квалификациско коло за ЕП 2020 ја направија Црногорците кои се дрзнаа да го совладаат светскиот првак. Повеќе