Кошарка

Трамп го нападна тренерот на Голден Стејт затоа што молчел за Кина

„Кога го прашаа не знаеше што да каже, се тресеше како мало дете“, рече американскиот претседател за легендарниот Стив Кер, кој во неколку наврати се приклучи на одлуката на Вориорси да не ја посетат Белата куќа како шампиони во НБА (2017 и 2018). Повеќе

Шпанија е нов светски шампион

Кошаркарите на Шпанија убедливо ја совладаа Аргентина 95:75 (23:14, 17:20, 16:23, 29:28) во финалето на Светското првенство во Кина и по втор пат во историјата го освоија Мундијалот. Повеќе

Ветеранот Луис Скола сам ја прегази Франција

Со 39 години, Луис Скола постигна неверојатни 28 поени и имаше 13 скока и 2 асистенции за импресивен триумф на Аргентина против Франција 80:66, во полуфиналето на Светското првенство. Сам се бореше против далеку помлади гиганти и поспремни атлети од него. Аргентинците во недела (14:00) ќе играат против Шпанија во големото финале за златниот пехар. Повеќе

Земавте кеш за ваквото судење а?

Австралиецот Ендру Богут не може да се помири за елиминацијата во полуфиналната пресметка против Шпанија, на светското во Кина. Прво имаше многу директна и цинична реакција за судиска одлука, а потоа пцуеше пред новинарите. Повеќе

Американскиот твитер уште полуд од српскиот чалам

Америка игра кошарка на големи натпреварувања (Олимписки Игри и Светски првенства) уште од 1937-ма година. До денешен ден имаат 15 златни медали од Олимпијадите и уште 5 злата на Мундијалите. Поради тоа не можеа да си простат како изгубиле од таму некоја Србија во која, пази богати, имало и храна па и интернет. Повеќе

Најлошиот резултат на САД во историјата, со група граѓани на терен

Американската репрезентација го претрпе и вториот пораз на Светското 2019. По Французите, скалпот им го зема и Србија која претпладнево беше подобра со 94:89 (32:7, 12:33, 27:28, 23:21). Кемба, Мидлтон и другарите ќе завршат 7-ми или 8-ми. Повеќе

Желбите на РТС против Аргентина

Се самопрогласија за светски прваци, ама попија шамар уште во четвртфинале и како утешна награда со денешниот триумф над САД им е борбата за петто место. Али добро, дешава сè. Повеќе

Господин Грег Поповиќ

„Воопшто не е важно кои дечки не дошле, важни се момците кои се тука, кои жртвуваа цело лето за да бидат овде. Непочит е и кон Франција да зборуваме за тоа кој не дошол. Важни се овие 12 кои дојдоа“. Повеќе

Толку и од Американците на Светското

Грег Поповиќ и Стив Кер ја платија сметката на многуте откази во репрезентацијата. САД - Франција 79 - 89 (18-18, 21:27, 27:18, 13:26) и „триколорите“ во полуфинале против Аргентина. Америка со најслаб пласман на Мундијал во последните неколку децении. Повеќе

Зошто чаламот никогаш никому не донел добро

По старата добра „прво скокни па кажи оп“. Србите имаа 12 победи на 12 пријателски средби пред Светското првенство. Во составот го имаа најдобриот центар во НБА за минатата сезона, репрезентација која е европски, светски и олимпицки вицешампион. И тргна возот на курчот. Ама на крај „оде воз у кукуруз“. Повеќе