Балкан

Грција и Турција на ивица на мегало зулум

Додека светската дипломатија и јавност се зафатени со проблемите околу Иран и Северна Кореја, овие два проблематични соседа ползат кон опасна зона во која и најмалото погрешно толкување, проценка или потег би можеле да доведат до вооружен судир, оценува американскиот магазин Крисчн Сајенс Монитор.  Повеќе

Интервју со Ивица Тодориќ, сопственикот на Агрокор
Најдобриот ученик на Канцеларката
Приказна која ни звучи познато:

Александар Вучиќ е радо виден гостин во Берлин. Се разбира, во Германија не го гледаме како додека мафта со рацете им се дере на министри и новинари, туку како говори смирено, со споени прсти, прекумерно заблагодарувајќи ѝ се на Ангела Меркел за сè и сешто. Целиот нивен однос, меѓутоа, може да се сведе на едно: Косово. Повеќе

Усаид + Сорос = Албанија
Да ставиме еден „чомовски“ наслов:

Откако се закани со тужба против Стејт департментот, американска организација која се бави со транспарентност и отчетност на трошењето државни пари, ги доби документите за тоа каде отишле 9 милиони долари од даночните обврзници на САД. Повеќе

Како беше крадена Грција

Во исто време додека во Брисел добиваше признание од Европската организација за ретки болести, Новартис, една од најголемите светски фармацевтски компании, на другата страна од континентот го собра вниманието благодарејќи на длабоките врски што успева да ги создаде со грчката политичка елита, посебно со таа што моментално не е на власт. Повеќе

Објавени писмата што генерал Праљак ги напишал пред самоубиството

Деновиве хашкиот трибунал ги објави резултатите на истрагата за тоа како хрватскиот генерал Праљак воопшто стигнал до отровот со кој што се самоуби и како успеал да го прошверцува во судница. Одговорот е: за органите на Обединетите Нации е невозможно да откријат како човек сместен во нивен затвор успеа да дојде до отров, и како истиот тој човек успеа да го прошверцува отровот за да се самоубие сред нивна судница. Во меѓувреме Дневник.хр ги добива двете писма кои генералот ги напишал на два дена пред самоубиството. Повеќе

Треба ли на Бугарија да и се дозволи да се приклучи на еврото?
Бугарското прашање

Бугарија како најсиромашна држава во ЕУ (барем до 2025) со БДП кој речиси е половина од просекот на Унијата, е решена до средината на годинава да поднесе официјално барање за влез во Европскиот механизам за девизен курс, првиот чекор до целосно членство во еврото. На потег е Европа. Повеќе

Бугарот што го искина Спотифај

Автор на плеј-листи на Спотифај наплати околу 1 милион долари од музичкиот сервис, за луѓе што преслушувале песни од неговите плејлисти. Авторот е Бугарин и веројатно тој е единствен човек меѓу тие што слушале музика. Повеќе

Нацистичкиот „марш на Софија“ и нормализација на десничарските теории на заговор

15-та година по ред бугарските нацисти викендов организираа марш низ улиците на Софија. Како и секоја година кон средината на февруари во парадата со бакљи им се приклучија и колегите од многу други европски држави здружени во заедничка (а понекогаш и конкурентна) омраза. Повеќе

Чие броење е правилно, на полицијата или на организаторот?
Вечна битка

Ако прашуваш едни вчера во Атина 140.000 луѓе на плоштадот Синтагма не се замараа со проблемот со името, ако прашуваш други бројката е некаде меѓу 1 и 1,5 милион луѓе. Повеќе