Балкан

Грчки рецепт за втерување одговорност кај општинари

Седница на локални власти одговорни за училиштата во една од населбите во Атина. Комплетно ненајавено на седницата влетува еден крајно разбеснет родител заедно со блок малтер. Повеќе

Босна треба да ги прибере своите вдовици на ИСИС

Добар дел од жените кои ја напуштија Босна за да се приклучат на калифатот на ИСИС на крај во најдобар случај завршија заглавени во бегалските кампови на северот на Сирија, дел од нив со деца, а речиси сите без дозвола и можност да се вратат во родната земја. Повеќе

90% Грци веруваат дека нивната култура е супериорна

Речиси 9 од 10 Грци сметаат дека грчката култура е супериорна а три четвртини сметаат дека за да се биде Грк мора да се биде православен. Тие и такви сега ќе ни ги прегледуваат учебниците и ќе ни кажуваат како ние сме живееле во илузии. Повеќе

100 размени на територии по туѓ грб не болат

По повеќе од деценија војни тука и деценија судења во Хаг, уредничкиот колегиум на Фајненшл тајмс иднината на Србија и Косово ја гледа во етнички чисти територии кои би се добиле со размена на територии меѓу двете страни, што е токму точката од која воопшто почнаа сите злотвори на овие простори. Повеќе

Сорос на телефон побарал од Ципрас да му даде отказ на Варуфакис

Во разговор на грчката Скај ТВ Варуфакис изјави дека Џорџ Сорос лично му се јавил на Ципрас во јули 2015 и побарал смена на тогашниот министер за финансии. Инаку, мандатот на Варуфакис заврши на 6-ти јули 2015. Повеќе

Бошњаците бараат забрана на Његош... во Црна Гора

Повеќе бошњачки организации бараат од министерството за образование и култура на Црна Гора да ги забранат и тргнат од училишната програма „Горски венец“ на Петар Петровиќ Његош и „Пешчаник“ на Данило Киш. Повеќе

Коѕијас отвори многу, затвори малку

Уредникот на англиското издание на Катимерини оценува дека довчерашниот шеф на грчката дипломатија имал намера да затвори што е можно повеќе отворени прашања кои долго траат и не ѝ одат во прилог на Грција за да може земјата конечно да види што ќе прави со клучниот проблем - Турција. Повеќе

Грција нешто како пак да се преценува

Тазе осоколена од официјалниот (иако не и вистински) крај на финансискиот „пакет за спас“ на земјата, и апсурдно лесни победи во однос на околниот ситнеж, на Грција почна да и станува тешко да ги заузда своите амбиции дури и кога е во прашање Германија, дури и кога се во прашање работи што веќе се затворени со секаков можен тип на договори. Повеќе

Слушнете професор од Македонија

Која Македонија? Грчката, нормално. Така се вика универзитетот од кој доаѓа професорот Ставрос Маврудеас. Инаку, ако помине договорот, можете да сонувате дека овде факултет или било што може да се вика така (приватно ќе може да си шепкате, фала им на премудрите преговарачи). Најинтересно е што изјавата на грчкиот професор ја објавуваме НАЈМАЛКУ заради името на институцијата. Видео

Бугарскo реновирање тврдини и парите на европските даночни обврзници

Бугарската влада на реновирање тврдини троши 90 милиони евра од Европските фондови за регионален развој. Продолжетокот на веста не е туристички пи-ар текст за тура низ бугарските тврдини. Повеќе