Свет

Пентагон: Американската империја колабира!

Во еден алармантен повик за будење на своите политички шефови, воената каста во Америка, преку Пентагон предупредува дека доаѓа крај на американската доминација во светот. Интересно е што опасноста веќе не се гледа само во растот на традиционалните непријатели (Русија, Кина, Иран, Северна Кореја) туку и во реалната можност арапската пролет да затропа на погрешна врата.   Повеќе

Трамп ги укина парите за анти-Асад бунтовниците во Сирија

Американскиот претседател одлучи да стави крај на тајната програма на ЦИА за вооружување и обука на сириски бунтовници кои се борат против владата на Башар ал Асад. На ова претходеа неколку најави од Тилерсон и американските медиуми дека САД ќе остават Русија да решава за судбината на сирискиот претседател. Повеќе

Никогаш не знаеш од каде ќе ти изникне руска инвазија

Финска, држава во историски константна состојба на "да не реши комшијата утре дека сме негови", со закон забрани носење маскирна и воена облека без обележја, како превенција од повторување на снимките од Украина и Крим. Повеќе

Убаво се живее од стравот од Русија

Романците им се пожалија на Американците колку им е блиску руската база во Севастопол, на Крим. Американците го смирија: спремете 4 милијарди долари и ништо не ви можат. Повеќе

Двајца лути политички ривали се најдоа во ист затвор
Далеку е Перу

Екс претседателот на Перу Фуџимори веќе десет години се наоѓа во затвор, специјално изграден за него. Но, министерството за правда пред некој месец најави дека ќе ги проширува капацитетите на затворот, не прецизирајќи за кого. Од пред некој ден, друштво на Фуџимори му прави човекот кој направи пуч против него.    Повеќе

Америка треба да ја отфрли идејата за Украина во НАТО

„Тоа е идеја која со текот на времето станува сè полоша“, вели една анализа објавена во Форбс во која на гео-стратегијата се гледа од чисто американска перспектива. Што е и логично бидејќи ако дојде до конфликт меѓу НАТО и Русија, западните надежи сигурно нема да бидат свртени кон воениот капацитет на една Црна Гора. Повеќе

Израел го издаде Сорос

Виктор Орбан ја продолжува војната со Сорос ставајќи го на билборди. Израелскиот амбасадор во Унгарја им вика дека тоа не е убаво. Но, неговите шефови од министерството за надворешни работи, на Унгарците им викаат: Слободно терајте си вие со Сорос. Повеќе

Тајните документи што ја објаснуваат катарската криза

Во 2013 и 2014 Катар потпишува серија договори со своите соседи од Персискиот залив дека нема да им дава поддршка на опозициски и непријателски групи во границите на овие држави, плус во Египет и Јемен. Неколку години подоцна Катар преку ноќ завршува скоро па херметички затворен. Повеќе

Снимки од фронтот во Хамбург

На улица во Хамбург е збирштина од "анти сè", внатре на безбедно и под клима е збирштина од "како да направиме пари од сè". Темите и надвор и внатре се стандардни и веќе традиционални за овој настан. Разликата е што годинава баш на Хамбург му се падна да биде домаќин на сето ова. Повеќе

Ќе бега ли и Чешка од ЕУ?

Во Чешка преовладува мислењето дека ЕУ е затвор за Европјаните бидејќи го суспендира националниот суверенитет и си дозволува сама да решава за битни прашања на нејзините членки. Таквата амотсфера уште повеќе ќе зајакне откако ќе стигнат санкциите на Унијата за тоа што земјата нејќе да прима бегалци. Повеќе