Свет

Џорџ Сорос и неговите 226 ЕУ јатаци

Како се контролира Европа со помош на посредници, пишува хрватскиот магазин Advance по повод неодамна објавениот список на Институтот за Отворено општество на кој се наоѓаат пратеници на европскиот парламент кои организацијата на милијардерот ги смета за луѓе од доверба. Повеќе

Човекот на Трамп обвинет за заговор против САД

Обвиненијата против шефот на кампањата на Доналд Трамп носат десетици години затвор. Не се директно поврзани со сомневањата на односите меѓу Трамп и Русите но ова е досега најблиското стегање на обрачот околу актуелниот претседател. Повеќе

Шпанскиот обвинител ќе бара 30 години затвор за Пучдемон

Јавниот обвинител на Шпанија обелодени дека неговата служба ќе подигне три обвиненија за распуштената каталонска влада предводена од Пучдемон. Делата за кои ќе се товарат сецесионистите носат затвор до 30 години. Повеќе

Либија некогаш копаше нафта, денеска бунари за вода
Испадна дека пиеле нафта кога ги „ослободуваа“

Некогаш беа најбогати луѓе во Африка и имаа бесплатно здравство и школство. Не само што немаа долгови кон странство, туку со стотици милијарди инвестираа и во западниот свет. Денеска жителите на главниот град на Либија ги кршат тротоарите за да бушат бунари и да дојдат до вода. Повеќе

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Во исто време додека Мадрид се подготвуваше да наметне централна власт врз регионот, парламентот на Каталонија изгласа независност од Шпанија. Повеќе

Каталонците отсекогаш биле различни, но како се најдоа во Шпанија?

Што и да направи владата во Мадрид, чувството на одделност кое го имаат голем број Каталонци во однос на Шпанците со кои ја делат државата нема да исчезне. Затоа што тоа не исчезнало и претходно, во годините на долгата шпанска репресија. Повеќе

Ништо нема да освоите додека не го баталите неолиберализмот
Од Корбин до европската левица

За време на говорот на конференцијата во Брисел на европски централно-леви партии, Џереми Корбин два пати доби стоечки аплауз од публиката. Публиката доби две главни насоки за правецот во кој во иднина треба да се движи левицата. Повеќе

САД: Израел убер алес

Американските компании кои ќе сакаат да учествуваат во обновата на Тексас по последниот разурнувачки ураган, освен вообичаените тендерски услови ќе имаат и еден невообичаен. Ќе треба да се заколнат дека нема да го бојкотираат Израел.   Повеќе

Гнасни лаги талибански

За Канаѓанецот кој минатата недела заедно со своето семејство беше ослободен по 5-годишно заробеништво во Авганистан, една од најтешките работи да поверува додека е во заточеништво е дека Трамп е претседател на САД. Повеќе

Зошто либералите толку се палат на војни?

Долгогодишната хистерија околу Русија, грижливо потпалувана од американските меинстрим медиуми и од НАТО пропагандата, ги втурна Американците во милитантно расположение, правејќи ги спремни „да се борат и да загинат“ за прекуоекански земји за кои до вчера немаа ни слушнато. Повеќе