Мислења

Премногу е лесно Истокот да е виновник за сите проблеми на Европа

Во Европа (ЕУ) има растечка перцепција дека една конкретна категорија на општества или граѓани заслужува да биде етикетирана со презир или арогантно сожалување. Таа категорија е географски дефинирана: се наоѓа на исток. Во Брисел, Париз, Берлин и насекаде низ западниот дел од континентот, стана речиси нормално да се каже дека „Источњаците“ се оние што го расипаа ЕУ клубот. Дали е тоа фер? Повеќе

Левицата го мрази Питерсон затоа што игра на нивен терен

Да беше конзервативен или теолошки мислител, Џордан Питерсон најверојатно немаше да дигне никаква галама. Но, бесот и омразата која тој ја предизвикува кај левичарите се должи на што игра токму на нивен терен, онаму каде што мислеа дека културолошкиот монопол им е загарантиран. Повеќе

Грција не може да се помири со постоење македонски народ
Катимерини:

Ќе беше убаво некој ова да им го каже на Грците во 1991 година ама и за денешни услови ова е невообичаен текст за Катимерини, текст кој експлицитно удира во сржта на проблемот: дека Грција не може да си признае дека на територијата на Македонија веќе имало создадена нација (која не била бугарска, за разлика од нивниот стандарден наратив), многу пред да тргнат да ја "ослободуваат" земјата на Александар. Повеќе

На Трамп му проаѓа корупција, само затоа што Клинтонови ја нормализираа

Пред да ги минат изминатите 18 месеци трубејќи дека финансискиот конфликт на интереси на американскиот претседател не е нормален за една демократија, Демократите со години ги уверуваа истите луѓе дека е нормално политичари да имаат финансиски конфликт на интереси. Повеќе

Либерали, не сте толку паметни колку што мислите

Знам многу либерали, и двајца од нив стварно ми се најдобри другари. Либералите прават добри филмови и телевизиски шоуа. Нивниот идеализам е инспирација за мене и за многу останати. Многу либерали се многу паметни. Ама тие не се така паметни, или убедливи, како што мислат, пишува во колумната за Њујорк тајмс професорот по политички науки на Универзитетот Вирџинија, Џерард Александер. Повеќе

Веќе не знам како се бадијалџи на интернет

Форумите се испразнија, блоговите се испозатворија, а гласникот на нивната смрт, Твитер, се претвори во непотребна тортура на гневност, само-промоција и бескрајни муабети за самиот Твитер. А Фејсбук, пак, се претвори во.... знаете, сте биле на Фејсбук. Повеќе

Писмо до ќерка ми за црната магија на банкарството
Јанис Варуфакис

Како што ќе растеш и минуваш повеќе подеми и падови на економијата, ќе забележиш една несфатлива хипокризија: кога времињата се добри, банкарите, бизнисмените - општо богатите луѓе - обично се против власта. Ја критикуваат како „кочничар на развојот“, и „паразит“ кој се храни од приватниот сектор преку даноци, и „непријател на слободата и бизнисот“. Повеќе

Мрачната страна на блокирањето реклами
Престанете да користите ад-блокер (ама не заради тоа на што вие мислите)

Блокирањето банери на интернет е тема на остра дебата уште од кога се појавува екстензијата Адблок во 2002. Во тоа време, таа е само мал страничен проект. Од тогаш, користењето на ад-блокери експлодира, и во декември 2016, 615 милиони уреди на интернет имаат блокирано реклами. Повеќе

Време е за нормализирање на Маркс

На 5-ти мај пред 200 години роден е Карл Маркс, најмудриот и највлијателен критичар на капитализмот во историјата на човештвото - исто така и еден од најпогрешно разбраните. Беше генијалец, ама на крај само уште еден човек интелектуалец со брилијантна но нецелосна перспектива. Повеќе

Дали Си-ен-ен и Ен-би-си протекувањето информации го плаќаат со вработување?
Свиркачи со бенефиции

Годинешната награда на Асоцијацијата на дописници од Белата куќа ја доби тимот на Си-ен-ен за веста дека 4 директори на разузнавачки агенции од времето на Обама го известиле Доналд Трамп дека Русија има компромитирачки материјали за актуелниот американски претседател. Не само што ја имаше веста, Си-ен-ен го имаше и го објави документот (Стил досието) на кое се базираше информацијата на разузнавачите. Она што пропушти да објави е да каже како го доби. Повеќе