Мислења

По две децении заложништво, демократите се ослободуваат од Клинтонови

Како што некои либерали почнаа да сфаќаат изминативе денови дека претседател што има секс со приправничка во Белата куќа е многу лоша работа која не треба да е тргната на страна, така конзервативните коментатори тврдат дека ваквиот тајминг е крајно погоден за Демократите кои ги отфрлаат Клинтонови откако повеќе не им требаат. Ова не е точно. Тајмингот е убедливо непријатен. Повеќе

Kризата во Шпанија како шанса за Европа
Јанис Варуфакис:

Изјавата дека тоа се внатрешни проблеми на Шпанија во кои ЕУ не треба да се меша  е израз на лицемерие од највисок ранг. Секако, лицемерието не е ништо ново во однесувањето на ЕУ. На нејзините функционери не им е под чест да се мешаат во внатрешните работи на државите членки кога, на пример, треба да ги сменат избраните политичари затоа што тие одбиваат да ги спроведат мерките (што лично го имам искусено). Повеќе

Како Вучиќ „избра“ премиер на Косово

Да сумираме: со помош на малцинските гласови од Српската листа, која се наоѓа под директна контрола на Александар Вучиќ, за косовски премиер е избран човек чие предавање на Србија, заради сомнеж за воени злостори против Србите, го бараше самиот Вучиќ само неколку месеци пред изборите. А сè започна заради едно невино брачно патување. Повеќе

Искрена посмртница за eден развратен Американец
Не сè најдобро за покојникот

Хју Хефнер, кој на 91 година замина по својата награда, беше порнограф и шовинист кој се збогати од мастурбaција, конзумеризам и искористување на жените. Остаре претворен во гротеска со капетанска капа, а почина како стаорец во вила која се распаѓа, со порно кое татни за време на неговите патетични оргии, пишува Рос Дутхат во колумната за Њујорк Тајмс. Повеќе

Издишува европската социјалдемократија

Европската социјалдемократија се наоѓа во голема, историска криза, најмногу затоа што престана да биде тоа на што се издигна - заштитничка на работно зависното население кое се потешко ги поднесува негативните последици на глобализацијата, пишува Златко Црнчец во колумната за Нови лист. Повеќе

Каде овде е лево?

Левицата во 60-тите ја прифати политиката на идентитети (човекови права на црнците, правата на ЛГБТ итн). Истовремено се оддалечи од работничките движења и стана технократска, идеолошки неутрална (види: Тони Блер). Со тоа левицата ја изгуби универзалноста и доведе до атомизација и фрагментација на самата себеси. Денес ѝ е потребна обединувачка тема, да се најде себеси со глобална визија. Повеќе

 Ѝ доаѓа ли крај на западната надменост кон Балканот?

И покрај критиките за стереотипната слика за Балканот од автори како Марија Тодорова, Западот сè уште го гледа Балканот со предрасуди, од сликите за „српските влакнести мажишта“, па до Меланија како „невеста по нарачка“ и нејзиното „советско (?) југословенско“ потекло. Можеби нема уште долго да трае таквиот однос. Не затоа што Балканот се „прозападни“, туку затоа што Западот се „побалканчи“. Повеќе

Што значеше панк-рокот за комунистичка Југославија
Миљенко Јерговиќ за Њујорк Тајмс:

Спротивно на Леонид Брежњев и Советскиот Сојуз, Тито не мислеше дека млади луѓе со гитари и тапани можат да ја срушат државата. И на крајот, испадна во право. Повеќе

Бугарски анти-антифашизам: враќање во измисленото минато

Откако пред неколку години е снимена серија за "спасените" бугарски Евреи за време на Втората светска војна, сега е најавен и филм што бугарскиот колаборационистички цар Борис III ќе го претстави како храбар државник кој им се спротивставил на нацистите. Овие продукции се дел од сè поагресивните обиди бугарскиот историски фашизам да се претстави како "златно доба" на кое треба да му се вратиме по "комунистичките трауми". Повеќе

Џејмс Бонд, Македонија и УНЕСКО

Србија го повлече комплетниот дипломатски персонал од Скопје. Во моментот кога го пишувам ова, јавноста не знае зошто тоа се случило, пишува Љубиша Ивановиќ во својот текст за Недељник. Повеќе