Мислења

Американскиот Устав не разликува меѓу Викиликс и Њујорк тајмс

Пред Џулијан Асанж, да добие азил во еквадорската амбасада во 2012, тој и неговиот правен тим ме викнаа во Лондон за да им дадам правен совет околу американскиот закон во врска со шпионажа и слобода на печатот. Не можам да ви откријам што совет им дадов, но можам да ви кажам дека тогаш верував, а и се уште верувам, дека нема уставна разлика меѓу Викиликс и Њујорк тајмс. Повеќе

Тројца ја контролираат светската цена на нафтата

ОПЕК ја загуби и онаа контрола врз пазарот на нафта што ја имаше. Постапките (или твитовите) на тројца мажи - претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин, и принцот престолонаследник Мухамед бин Салман - ќе го утврдат курсот на цената на нафтата во 2019 и понатаму. Но сите сакаат различни работи од него. Повеќе

Зоран Ѓинѓиќ, националните интереси и западните пријатели

Оние кои го постираат сега ова видео, инаку едно од последните во насилно прекинатиот живот на Зоран Ѓинѓиќ, го наведуваат како крунски доказ дека неговите странски сојузници за него имаа само една задача, да го скине Милошевиќ а откако неа ја изврши, им стана непотребен па заврши како што заврши. Повеќе

Хилари има повеќе шанси да стане претседател на Либија отколку на САД

„Ако противотров за Трамп е Клинтон, тогаш противотров за ракот е инфарктот“, пишува за една од последните гротескни комбинации во кои Хилари повторно се враќа во игра колумнистот на Индипендент, Хаф и РТ, Џон Вајт. Повеќе

Додека го „европеизираше“ Балканот, ЕУ се „балканизираше“ себеси

Време е да се признае неуспехот на таканаречената европеизација на Балканот, пишува Игор Штикс. Повеќе

Возење велосипеди затоа што се „зелени“, е погрешна поента

Треба да се престане велосипедите да се продаваат на екологија и здрава животна средина. Ги возиме затоа што се забавни, здрави, евтини и практични - и затоа што ги нервираат луѓето што возат кола. Повеќе

Тужбите за навреда не се решение за #MeToo

Оскаровецот Џефри Раш одведе на суд еден весник кој објави непотврдени сексуални обвинувања на негова сметка. И со тоа најмногу си наштети - на самиот себе. Решението за претеризмот со #MeToo и хистеричните сексуални лустрации можеби не се судски закани и тужби за нарушен углед туку најнормално бранење на стариот добар принцип дека секој е невин додека не се докаже спротивното. Повеќе

Вие како сакате, ама органска храна не спречува рак

Додека алармирачкото ширење страв околу ужасните хемикалии во нашата храна само расте на популарност, реалноста е далеку поздодевна, објаснува за Гардијан епидемиологот од Сиднеј, Гидеон Мејеровиц-Кац. Повеќе

Трагедијата на Ангела Меркел

Раката што историјата ѝ ја подели на германската канцеларка Ангела Меркел беше полна го масовни предизвици: серија кризи во еврозоната кои доведоа до поделби меѓу Европејците; поделба по социјална основа засилена од економските тензии; и најголемиот бегалски бран од Втората светска војна. Наместо да ги решава овие работи, таа сепак реши само да ги менаџира. Повеќе

Работата беше пат до подобар живот. Некогаш. Веќе не.

Вработување кое обезбедува раст на стандардот на живеење веќе е минато, денес патот до богатството води низ недвижности и пензија. Повеќе