Бизнис

Зошто Форд купува фирма за скутери?

Автомобилскиот гигант кој е еден од најстарите симболи на американскиот начин на живот и лежерниот конзумеризам, реши да купи фирма која се занимава со скутери и нивно споделено користење. Автомобилџиите ќе направат сè што треба за кога ќе го спомнете нивниот бренд, да не помислите на ауспух. Повеќе

Пара на пара се лепи, милијарди на Амазон

По година и кусур конкурси, разгледувања, кандидатури и слично, Амазон неделава објави дека новото седиште на компанијата ќе го отвори во Њујорк и во северна Вирџинија, и за овој потег ќе добие државни субвенции во износ од 4,6 милијарди долари. Или: компанијата која чува 8,6 милијарди долари во кеш на оф-шор сметки за да не плати данок во САД и чиј сопственик е најбогатиот човек во светот, од американските даночни обврзници ќе добие на поклон 4,6 милијарди долари затоа што ќе отвори нови канцеларии. Повеќе

Берза Убер Алес

Тоа се тие берзантски калкулации кои никогаш докрај нема да ни изгледаат логични. Американската транспортна компанија Убер за само еден квартал укнижила загуба од 1.07 милијарди долари, па сепак, банкарските кругови проценуваат дека ќе се продаде за многу повеќе отколку пред загубите. Повеќе

Дали кинеската 7-ца повторно ќе предизвика глобален финансиски крах?

Последен пат кога беа потребни повеќе од 7 кинески јуани за да се купи еден американски долар беше мај 2008, првите чекори на светот кон финансиска криза. Деновиве јуанот повторно оди накај бројот 7. Повеќе

За 6 години Дизни ги извади милијардите што ги плати за Лукасфилм

Една од најголемите бизнис зделки на 2012 беше купувањето на Лукасфилм за кој Дизни плати нешто над 4 милијарди долари. 4-те филмови од Ѕвездени војни што Дизни ги објави од 2015 до денес само од кино-влезници имаат донесено 4,8 милијарди долари. Повеќе

Силициумската долина закачена на саудиска цицка

Последната истрага на Вол стрит журнал покажува дека Саудиска Арабија е најголемиот извор на финансирање за американските технолошки компании. Само од почетокот на 2016, саудиското кралско семејство инвестирало над 11 милијарди долари директно во американски стартапи. Повеќе

На Закерберг почнаа да му се собираат

Четворица големи инвеститори во Фејсбук ги ставија своите потписи на заедничкиот акционерски предлог за менување на Марк Закерберг од водечката позиција на компанијата заради „лошо справување“ со скандалите. Повеќе

Џеф Безос попушти, ваистина попушти

Најбогатиот човек на светот реши да отстапи пред притисоците од активисти и од Берни Сандерс и минималната плата во Амазон (што е од посебно значење за вработените во магацините) да ја крене на 15 долари на час. Повеќе

Американските власти го тужат Илон Маск за измама

Комисијата за хартии од вредност и берзи поднесе обвинение против Маск за измама и побара негово отстранување од раководната позиција на Тесла, и сето ова заради твит. Повеќе

Технолошките гиганти потрошија 80 милијарди долари за никој да не може да им конкурира

5-те најголеми технолошки компании во САД, Гугл, Амазон, Епл, Микрософт и Фејсбук, на кои до сега вие им бевте еден од главните производи што го продаваа, изминатава година заедно потрошија 80 милијарди долари на физички имот, вклучително машинерија и алат, во својата трансформација во класични индустриски гиганти. Повеќе