Бизнис

Нетфликс ќе потроши 7 милијарди долари на серии и филмови во 2018

Само неколку дена откако од Дизни решија сами да си бркаат работа околу платформа за видео стриминг и да ги повлечат своите видеа од Нетфликс, најголемиот стриминг сервис на светот објави дека буџетот за 2018 го зголемуваат за уште 1 милијарда долари. Повеќе

Како беше склучена зделката за Амазон да го купи Хол фудс

Ланецот супер-маркети за органска храна веќе го дворат 6 потенцијални купувачи кога во април годинава менаџментот на компанијата разговара за веста според која Амазон бил заинтересиран за купување на Хол фудс ама на крај одлучил да се откаже. Повеќе

Како може Лидл сред Америка да е поевтин од Волмарт

На 15-ти јуни Лидл ги отвори своите први маркети во САД. Независната анализа на потрошувачка кошничка со 20 продукти покажа дека Лидл е 9% поевтин од Волмарт, најголемиот ланец супермаркети во земјата. Компанијата тврди дека на одредени производи има и до 50% поевтини цени од конкуренцијата. Повеќе

Проблемот со Америка е што богатите имаат премногу пари
Според најбогатиот човек на светот

86-годишен сопственик на 75,6 милијарди долари, деновиве изјави дека иако во САД има изобилие пари, преовладувачки масовен дел од тие пари се во рацете на мал број богаташи, што е причина зошто голем број луѓе едвај преживуваат. Повеќе

Време е да се растури Амазон

Во петокот кога Џеф Безос удри есап му излезе дека Хол фудс го добил бесплатно. Само што даде 13,7 милијарди долари за 6-от по големина синџир супер-маркети во САД, акциите на Амазон пораснаа за 14 милијарди долари. А и пред ова математиката не му беше лоша, Амазон генерира 30% од вкупниот раст на малопродажбата во САД (он + офф лајн), и контролира 40% од интернет клауд сервисите. Повеќе

Амазон станува невиден монопол

Во петок сабајле Амазон објавува дека го купува ланецот гранапи за здрава храна Whole Foods за 13,7 милијарди долари. Еден час подоцна, акциите на Амазон скокаат за 3% што на компанијата ѝ додава 14 милијарди долари. Практично, се купува за беспари. Каде води таа моќ? Повеќе

Дали би платил 50 долари за кесичка зелена салата од 450 грама?

Цената е од зелен пазар на Менхетен, и споредувано по грамажа марулата излегува поскапа од најквалитетното вагју (кобе) говедско. Повеќе

Облеката е само трошок за луксузните брендови

Моментално ниту едно парче облека не е ни приближно финансиски исплатливо за Гучи, Прада, Витон и слични демонстрации на богатство, како што се парфеми, ташни, чевли и додатоци. Повеќе

Платите на директорите 2016
Ако ви требаат луѓе за жиранти

Екуилар е компанија која 11 година по ред за Њујорк тајмс прави рангирање на највисоките плати на американските ЦЕО-а. Во рангирањето освен пари што легнуваат на трансакциска секој први, влегуваат и бонус, акции, привилегии и слично. Повеќе

Епл моментално вреди 40% повеќе од градот Чикаго

Добрата вест за Чикаго е дека не е градот нешто посебно безвреден, бидејќи во споредбата само Њујорк и Лос Анџелес се нашле пред Епл. Повеќе