Бизнис

Кока-кола ќе продолжи да користи пластични шишиња, затоа што вие така сакате

Пластичните шишиња за една употреба нема да бидат укинати од Кока-кола и покрај целиот отпад што го создаваат на глобално ниво бидејќи се уште има голема побарувачка за нив од потрошувачите, изјави за Би-би-си директорката за одржливост на Кока-кола. Тоа што народ препека по Кока-кола во стаклените шишиња од литро, изгледа не се важи. Повеќе

Само копиљаци ли да заработуваат од Фортнајт?

Двајца главни луѓе на две различни компании дојдоа на удар на јавноста. Првиот заради тоа колку пари земал водејќи ја моментално најпопуларната видео игра на светот. Другиот затоа што го брани. На првиот му се може, на вториот му се може. Повеќе

Некому мара, некому маќеа

Одгледувањето марихуана може да го обнови земјоделието и да им помогне на земјоделците кои едвај врзуваат крај со крај. Или пак да им ги наполнат џебовите на ионака моќните и богатите. Кој пат ќе се фати, се одлучува рано во процесот. Погледнете кој зема лиценци и ќе ви стане јасно што е одбрано кај нас. Повеќе

5-от најбогат човек на светот: Никој не заслужува да има толку пари

Закерберг, со сите свои милијарди долари, го разбира Берни Сандерс кога порачува дека милијардери не треба да постојат. Повеќе

Зошто Саудијците лажат колку нафта вадат?

Да им веруваш на изјавите на Саудиска Арабија околу нивното производство на нафта, за експертите е исто како да и веруваш на Кина за нејзиниот економски раст. И деновиве ова само се влоши по нападите на саудиските нафтени капацитети. Повеќе

Доба на пластиката

Не таа естетската, не таа амбалажната, туку најважната пластика на која неповратно е навлечена светската популација - банкарската пластика. Повеќе

Дали е-цигарите ќе бидат најлошата инвестиција во историјата на Марлборо?

Се работи за многу пари, речиси 13 милијарди долари, кои Марлборо ги даде не така одамна надевајќи се на долг рок да штрбне нешто од успехот на електронската цигара Џул. И сето имаше многу логика до пред некое време, кога Трамп одлучи да почне да воведува забрани на е-цигарите. Повеќе

Епл до ЕУ: Дал сте вие нормални?

Не баш со тие зборови, туку со нивната корпоративна верзија „ова е спротивно на реалноста и здравиот разум“, а се однесува на фактурата за данок што ЕУ му ја испорача на Епл во вредност од 13 милијарди евра. Повеќе

Само еден ревизор до сега заработи над 1 милијарда евра од брегзит

Секој од партнерите на Прајсвотерхаускуперс годинава ќе добие над 800.000 евра, откако компанијата собра над 1 милијарда од консултантски услуги за британските компании извадени од памет од неизвесноста околу брегзит. Повеќе

Како Амазон за малку ќе го купеше Нетфликс за бакшиш

1998 година, Амазон се уште е мала и нова компанија (за американски размери), ама Нетфликс е уште помала и понова. Нетфликс во тоа време речиси една година e во бизнис со видео содржини, бизнис во кој Амазон сака да влезе, па овие им изгледаат како одличен почеток. Повеќе