Интернет

Проверувачи на факти на Фејсбук, како тоа пи-ар звучи

По година и кусур пумпање на приказната Хилари изгуби заради неспособноста на Фејсбук да се справи со ботови и неброени патувања на американски новинари до Велес само за да се вратат со истата сторија (пост-комунизам, млади деца, сиромашни родители...), при последниот масакр во САД сите анти-бот / њуз механизми воведени од Фејсбук во овој период дозволија за кратко време мрежата да биде преплавена од лажни вести, кои тврдеа дека убиецот е од крајно левичарска организација. Од нив само еден пост беше споделен над 260.000 пати. Повеќе

Ние сме од Фејсбук, тука сме да погледнеме

На времето еден од тестовите за откривање гуштери (и интелигенција) на интернет беше: прати ми го бројот на кредитната картичка, да го проверам да не ти го има некој украдено. Сега Фејсбук сака да те заштити од тоа некој бивш да не објави гола фотка од тебе на Фејсбук, така што ти на Фејсбук доброволно ќе им пуштиш угол гола фотка од себе. Им треба за мустра. Повеќе

Како Фејсбук ги дознава сите луѓе што некогаш си ги сретнал?

Во анегдоталните примери за тоа кој сè им се има појавено на луѓе во „People You May Know“ на Фејсбук, има жена која на 6-години била напуштена од својот татко за 40 години подоцна Фејсбук да и ја понуди неговата актуелна девојка како пријател, адвокат на кој како пријател му е понуден еден од противничките адвокати со кој комуницираат само преку службен меил, и таен донатор на сперма на кого Фејсбук му го нуди детето како некој што би требало да го познава. Повеќе

Ај да видиме по колку пати можете да платите казна од 50 милиони евра
Германија до Фејсбук, Твитер, Гугл и слични:

Со децении Германија има јасни закони кои забрануваа клеветење, поттикнување насилство, и фрази и симболи од нацистичко доба. Сето ова стана потешко да се следи и контролира со појавата на социјалните мрежи, се додека Германија не одлучи да си помогне сама на себе. Повеќе

Твитер забрани РТ и Спутник да купуваат реклами на социјалната мрежа

Забраната е објавена денес, важи одма и вклучува прекинување и на актуелните реклами што двете новински мрежи ги имаат на Твитер. Одлуката за блокирање на медиумите се базира на анализите на компанијата и заклучоците на американските тајни служби за мешањето на РТ и Спутник во американските избори. Повеќе

Американскиот Врховен суд ќе решава дали САД ќе може да шпионираат низ цел свет

Случајот за кој треба да одлучува судот е „САД против Микрософт“ и уште од сега се смета за клучниот случај за иднината на интернет приватноста. Повеќе

Изумителот на „Лајк“ си става забрани за интернет
OFF, ви текнува?

Паметни дечки од Гугл, Фејсбук и Твитер, и тоа од оние кои лично имаат придонесено во нивната популарност, почнуваат да се пишманат од сето тоа заради зависноста која ја предизвикуваат тие платформи. За почеток, треба да знаете добар дел од нив веќе не се „социјално вмрежени“ а децата ги праќаат во елитни школи во кои е забрането да се дојде со смартфон. Повеќе

Па ако не, да не даваме пари за реклами?
Главната уредничка на РТ до американските медиуми:

Терајќи по веќе утврдената што е постаро Русинот или заверата, во најновата епизода изненадени и навредени Американци драмата се одвива околу тоа што рускиот РТ се рекламирал Твитер. Повеќе

Твитер потврди дека никогаш нема да го блокира Трамп

Дали затоа што во секој момент може да твитне нешто што ќе заврши со смрт на десетици илјади луѓе, дали затоа што редовно игра по живци на јавноста со гранично расистички твитови или затоа што народ не сака да си легнува во паника од тоа што ќе твитне американскиот претседател во 4 и 20 сабајле, очекувањата на јавноста се дека Твитер ќе ја блокира и затвори сметката на Трамп. Е па, нема. Повеќе

На ЕУ ѝ се кратки нозете

По барање на Европската комисија и по цена од 360.000 евра изработена е студија за тоа како пиратеријата е штетна за продажбата на музика, книги, видео игри и филмови. Резултат: ЕУ никогаш не ја објави студијата. Повеќе