Интернет

Тамблр, сам ова си го бараше

Што може да се случи со социјална мрежа која вади леб од порнографија кога одеднаш ќе забрани порнографија? Mоже да се случи Тамблр. Повеќе

Фејсбук ги спојува Инстаграм, Вотсап и Месинџер

Целта се платформите за приватни пораки на трите апликации, кои Фејсбук сака да ги обедини во една, за да не мора постојано да се префрлате меѓу апликации. Повеќе

Јутјуб канали почнаа да се продаваат за милиони долари

Во рок од неколку месеци и втор Јутјуб канал од топ 100-те најгледани се продаде за милиони долари, а очекувањата се дека годинава ќе се изнагледаме уште вакви зделки. Повеќе

Што ако #10YearChallenge не е така наивен како што изгледа?

Веројатно е наивен и е само уште едно губење време по интернет и прегледување на фото архивите на вашиот телефон, но последниве неколку години толку многу народ се испоизгоре од доверба кон технолошките гиганти како Фејсбук, Твитер и слични, што веќе и на вакви челенџи почна да дува. Повеќе

Ворлд вајд фејк

Фејк луѓе со фејк колачиња и фејк социјални профили, фејк движат фејк мауси за фејк да кликаат на фејк веб сајтови. Таков е пола интернет. А ние во себе се сомневаме кога треба на бот да му докажеме дека сме човек и да ги штиклираме сите фотографии на кои има моторцикл. Па ќе нè збуни она: „А Веспа се рачуна за мотор“? Повеќе

Му немаш киднато на Фејсбук ако уште користиш Инстаграм или Вотсап

Ако херојскиот подвиг за годинава ти е да се избришеш од Фејсбук (што секако е добар почеток), немој да мислиш дека се имаш раатисано од социјалната мрежа, бидејќи таа продолжува да се апдејтува за тебе преку Инстаграм и Вотсап. Повеќе

Гардијан го трола Закерберг за крај на годината

Да го прашаш Закерберг, тој сигурно годинава ќе ја памети по тоа што изгуби повеќе пари од кој и да друг милијардер. Да ги прашаш другите, тие сигурно ќе му ја паметат како годината кога јасно и гласно се разбра дека човекот ги шитка своите корисници за ќар, без да размислува на кого. Повеќе

2-годишни деца „Инстаграм инфлуенсери“

Глупо е да кажеш дека 2-годишни деца можат да бидат инфлуенсери (како и за колку и да е годишни луѓе). Ама па како поинаку да ги кажеш кога за објавување на една фотка на нивниот Инстаграм се наплаќаат 5-цифрени суми (во долари). Повеќе

Гугл се откажа од пребарувачот за кинески пазар

Од една страна имаше огромна галама од бројни вработени на Гугл и надворешни луѓе што се општо против влегувањето на компанијата на кинески пазар под условите кои и беа наметнати. Од другата страна беа далеку помалубројните, ама локално кинески, гласови кои беа за тоа Гугл да влезе на нивен пазар, па макар и под условите кои му се наметнати. Повеќе

Сè лошо што сте прочитале за Фејсбук е точно
Објавена запленетата кореспонденција од Фејсбук

Објавениот материјал има околу 250 страници, дел од кој обележан како „доверливо“, и меѓу другото содржи и интерни мејлови меѓу Закерберг и неговите вработени. Забелешката на Фејсбук е дека објавувањето било нефер и дека муабетите се извадени од контекст. Повеќе