Технологија

Тесла има нов роудстер и електричен камион

Елон Маск новиот Тесла роудстер го претстави како „најбрзиот сериски произведуван автомобил што некогаш е направен“ и тоа со бројки како 1,9 секунди од 0 до 100. За споредба, Тесла Модел С П100Д во „Ludicrous mode“ од 0 до 100 развива за 2,5 секунди. Повеќе

Гугл покажа дека Епл е во право

Пред една година, кога го лансираше Ајфон 7, Епл самоуверено застана наспроти сите свои корисници и објави дека го укинува 3,5-милиметарскиот аудио влез. Истата година, Гугл на презентацијата на новиот Пиксел го пеналеше Епл гордо објавувајќи дека Пиксел има една работа што не е нова, 3,5-милиметарски аудио влез. Една година подоцна, Гугл реши да тргне по патот што му го изгази Епл. Повеќе

Сите телефони се исти

Пиксел 2 е ист како Ајфон, кој пак е ист како Ноут. Повеќе

Што сè извади Гугл на „Гуглден“

Годинешниот Гугл настан може да се смета за официјалното етаблирање на Гугл меѓу хардвер тешкашите. На настанот беа претставени: смартфон, лаптоп / таблет со пенкало, слушалки, уред за виртуелна реалност, асистент за по дома во три различни големини и ѕвонче / безбедносна камера. Од софтвер беше претставено многу вештачка интелигенција, отидена многу напред. Она што како по правило го немаше: батерија што ќе држи еден ден. Повеќе

Амазон има 5.000 луѓе што работат само на Алекса

Ова не се луѓе седнати во масовен хангар па склопуваат и пакуваат уреди на Амазон, туку екипата која работи на развивање на виртуелниот асистент Алекса (Сири на Амазон). Повеќе

Најдобриот Ајфон што не треба да го купиш
Рецензија на Ајфон 8

Консензусот околу Осмицата сведен на еден твит, гласи: Ајфон 10 всушност е Ајфон 8. Осмицата постои само за да ја оправда цената од 1.000 долари за 10-ката. Дрво едно, купи репариран Ајфон 6-за за 200 долари. Повеќе

Гугл го купи хардверскиот тим на ХТЦ за 1,1 милијарда долари

Во средата ХТЦ ненадејно објави дека привремено го прекинува тргувањето на своите акции на берзата во Тајван. Еден ден подоцна Гугл објави дека потпишале 1,1 милијарда долари вреден договор за купување на тимот на ХТЦ кој до сега работеше на Пиксел. Повеќе

Твоите апликации те прават мизерен

Не постои една единствена апликација за смартфон која прави подобро да се чувствуваш ако на нејзе трошиш повеќе време, отколку помалку. Вклучително ни апликации за музика. Повеќе

Маск бара забрана на роботите убијци
Радо иде робот у војнике

Технологијата сама по себе е неутрална но некогаш треба да се повлече линија. Со робот, на пример, тешко е људски да се разбереш, особено ако има пушка во рака и е програмиран да ги потепа сите кои сакаат да се разберат со него. Повеќе

Ден на дронот

Како замена за легии административци што од нивната неонска со ламинат поплочена природна средина ќе ги вадиш на воздух и дневна светлина, американски старт-ап нуди флота дронови кои имаат капацитет да засадат 100.000 дрвја на ден. Повеќе