Разно

Да се сруши планината Рашмор!

Авторот на текстот за Вајс предлага уште од сега да им бидат скратени маките на сите Американци што стравуваат дека рушењето споменици на историски ликови од конфедерацијата утре ќе се претвори во рушење споменици на Вашингтон или на Џеферсон (инаку и двајцата сопственици на робови). Повеќе

Како ЦИА почна да се сомнева во официјалната верзија за убиството на Кенеди

По атентатот ЦИА е желна да ја прифати верзијата што доаѓа од ФБИ, Тајната служба и останатите делови од владата - односно дека заблуден и само-прогласен марксист го убил претседателот на САД со пушка од 21 долар нарачана по пошта, и дека не постојат никакви докази за завера (домашна или странска). ЦИА и потврдува за истрагата дека нема никакви докази за завера. Повеќе

На кого му пречи стабилен Нотр Дам?

Сопственик на катедралата е француската влада, а нејзин корисник е католичката црква. Првите плаќаат 2 милиони евра годишно, вторите не плаќаат ништо за користење. Севкупно парите не се доволни за ништо освен тековно одржување и крпење. Повеќе

Бегството од Сирија

Ранија има 20 години, родена е во Рака, ама по влегувањето на ИСИС во градот успева да пребегне во Кобане. Освен што ги нема ИСИС и во Кобане не е ништо подобро. Решава да бега и од таму, и да стигне барем до Австрија. Повеќе

Зошто Германците имаат толку спротивставени ставови околу Русија?

Заедничката историјата меѓу Германија и Русија е обострана привлечност и одбивност, страв и прифаќање, конфликти и хармонија, и ова денес само ги комплицира работите, пишува Даниел Тост во текстот за Ханделсбалт глобал. Повеќе

Лажните вести за исламистичкиот камп сред Њујорк, и американските муслимани

Екстремисти се имаат инфилтрирано во САД, оформуваат муслимански зони во кои никој надворешен нема пристап и таму ги подготвуваат своите следбеници за герилска војна против Американците. Барем во тоа веруваат неколку дузини Американци што тргнаа да протестираат во Исламберг, малата муслиманска заедница во сојузната држава Њујорк. Повеќе

Зошто ЕУ се напна што САД и воведе нови санкции на Русија?

Во дополнително напнување во односните меѓу сојузниците што треба да му се спротивстават на Путин, германските политичари и бизнисмени го обвинија САД дека ги користат санкциите против Русија за засилување на сопствените интереси во Европа - континентот да купи што е можно повеќе гас и нафта од САД. Повеќе

Зошто Саут парк одлучи да го игнорира Доналд Трамп

Има одредена точка по која пародијата и карикатурата повеќе не се ефикасни методи за да насмееш човек. Моментално авторите на Саут парк така се чувствуваат околу американскиот претседател. Повеќе

Пакистанскиот премиер падна заради фонт на Микрософт
Sans-Sharif?

Наваз Шариф ќе мора да поднесе оставка на позицијата премиер на Пакистан откако тамошниот Врховен суд одлучи дека тој бил "нечесен кон Парламентот и судскиот систем" на земјата. Човекот крајно успешно фалсификувал документи, само историски го утнал фонтот. Повеќе

Како ЦИА ја сруши иранската демократија

Во 1953, американската Централна разузнавачка агенција и британските тајни служби организираат пуч за соборување на демократски избраниот премиер на Иран, Мухамед Мосадик. Гревот на иранскиот премиер? Не сака да дозволи западните нафтени компании да ја експлоатираат иранската нафта. Повеќе