Вести

Како на странска новинарка ѝ се видел прес на Трамп?

Како на редовен консумент на вести, една австралиска новинарка мислела дека ѝ се познати сите ексцентричности и стилски лудории на актуелниот американски претседател. Се нашла во САД и решила да види како изгледа една негова прес-конференција. После тоа, не знаела од каде да почне. Повеќе

Како Амазон за малку ќе го купеше Нетфликс за бакшиш

1998 година, Амазон се уште е мала и нова компанија (за американски размери), ама Нетфликс е уште помала и понова. Нетфликс во тоа време речиси една година e во бизнис со видео содржини, бизнис во кој Амазон сака да влезе, па овие им изгледаат како одличен почеток. Повеќе

Незамисливото разорување на Бахамите

Досегашниот биланс на мртви од ураганот Доријан на Бахамите е 30 луѓе, ама ова бројка е само од потврдени случаи кои не ги земаат предвид стотиците луѓе што се уште се водат како исчезнати и допрва треба да бидат пронајдени. Повеќе

Берлин ќе забрани возење џипови низ градот?

Откако возач на Порше џип ја изгуби контролата на возилото, се качи на тротоар и уби три возрасни и едно дете, политичарите и јавноста во Берлин побара забрана за возење џипови „што наликуваат на тенкови“. Повеќе

Епстин и МИТ го покажаа моралниот банкрот на технолошките елити

Дебаклот на МИТ со Епстин е проституција на интелектуалната активност, за чие санирање е потребно затворање на МИТ Медиа лаб, укинување на ТЕД говорите и отфрлање на парите од технолошките милијардери. Повеќе

Како беше убиен Џамал Кашоги

Саудискиот новинар е убиен и распарчен (буквално) во саудиската амбасада во Турција. Катарска Ал Џезира, врз основа на турски извори, прави видео реконструкција на убиството на Кашоги. Повеќе

Ако фудбал се прекинува заради хомофобија, кој ќе му каже на судијата дека е педер?

Првиот човек на француската фудбалска асоцијација објави дека им дал инструкции на судиите повеќе да не ги запираат натпреварите заради хомофобно навивање од трибините, затоа што „хомофобија не е исто што и расизам.“ Повеќе

Некој префрли милијарда долари во една биткоин трансакција

Не се знае од каде излегле парите, ниту се знае каде завршиле, само се знае дека во прашање се 94.504 биткоини. Повеќе

Како стратег на Бил Клинтон, да ви кажам зошто Трамп е успешен

Кока Кола. Најк. Мекдоналдс. Тоа се едни од светските топ брендови и тие имаат три заеднички работи: автентичност, конзистентност и емотивна поврзаност. Тоа го има и топ брендот во денешната политика, Доналд Трамп. Како тоа? Повеќе

Данок на вести, за поздрави вести

Предлогот за решавање на проблемот со финансирање на медиумите (и очајниот недостаток од истото) од група академици е секој навивачки да донира пари на медиумот што најмногу му се допаѓа. И тоа не сопствени пари, туку државни. Повеќе