Вести

Не е до лажните вести, до медиумите е

Наративот кој следуваше и стана општоприфатен по неочекуваната победа на Трамп на изборите 2016 е дека таа се должи на лажните вести, во добар дел создадени од руски извори, а разгласени и раширени од Фејсбук и Твитер, беа прегледани милиони пати од делот на гласачите кои сакаа да чујат за недоверливоста и одбивноста на Хилари Клинтон. Ваквата смеса потоа само беше распламтувана од новинските сајтови на алт-десницата, во голем дел благодарејќи на информативните балони во кои Американците успеаа да се затворат. Повеќе

Филмското убиство на новинарката од Панама документите

Повеќе од една година по објавувањето на Панама документите, малтешката новинарка и една од учесничките во истрагата Дафне Каруана Галиција, загина од експлозив подметнат во нејзиниот автомобил. Неодамна за убиството беа уапсени десет лица. Повеќе

Вистината е многу покомпликувана од неодговорното лепење етикети ТЕРОРИСТ секому

Да имаше Владо Јовановски толкава моќ да поттикнува толпи, толпите ќе ги опсадуваа театрите на секоја претстава во која игра. Повеќе

Зошто лековите да нè ги купуваме од буџет, а лимузините од хуманитарни концерти?

Без разлика дали е Мерцедесот на Маршалот, или на некој друг по него, без разлика дали биле левица, или биле десница, се знае на Балкан што иде со власта - германска премиум лимузина. Повеќе

Обединетите нации ќе ја истражуваат сиромаштијата и нееднаквоста во Алабама

Мисијата на претставникот на О.Н. во Алабама е да ја анализира екстремната сиромаштија, нееднаквоста и „пречките за учество во политиката“ (гласање на избори) во американската сојузна држава. Повеќе

Аугуст Ејмс најдена мртва

Во средата во Калифорнија е откриено телото на 23-годишната Ејмс, порно ѕвезда која во овие неколку години кариера се има појавено во над 270 филмови. Повеќе

Очи ширум дисплеј затворени

Ако е точно дека во последните мигови на животот, на човек му се вртат сцени од она што го правел, пред да се одлогира од овој свет, денешниот модерен жител нa планетава ќе го гледа она што го зјапал во својот мобилен. Повеќе

Гугл ќе ангажира 10.000 луѓе да чешлаат видеа на Јутјуб

Добра вест за сите што користат Јутјуб, е дека Гугл планира ангажирање армија луѓе за проверка и модерирање на содржината на видеата што се објавуваат на нивната платформа. Лоша вест за 10.000 вработените во Гугл е дека не планира да вработи нови луѓе туку да ангажира дел од веќе вработените. Повеќе

Нет-неутралноста е во наша корист и на наша штета
Неутралност или магаре

Битката за нет-неутралност со речиси сезонска редовност се повтори и годинава, само за разлика од минатите години 2017 најверојатно ќе заврши со пораз и нејзино укинување, по што речиси е фикс дека ќе следува целиот кошмар на кој сите овие години се предупредува. И тоа е страшно само под услов ако мислиш дека моментално интернетот не е кошмар и дека нет-неутралноста некако те заштитува како корисник. Повеќе

ЕУ објави црна листа на даночни оази, Македонија стигна до сивата листа

Списокот е составен од 17 држави кои ЕУ ги смета за даночни оази, што по нивно значи власти кои не соработуваат во прогонот на даночните измами. На списокот нема некои од најспоменуваните локации од Панама документите, или која било вест за затајување данок, како Кајмански острови, Бермуда или Британски Девствени острови кои по статус се британски територии. Повеќе