Живот и забава

Муабет за фудбал на работа како расад за шовинизам?

Разговорот околу фудбал и општо спорт на работно место ги исклучува жените и доведува до машко однесување како муабетење за сексуални успеси, па заради тоа истиот треба да биде укинат. Повеќе

Јутјубер ги поправи подмладувањата во Ајришмен

Скорсезе потроши милиони од парите на Нетфликс за софтверско подмладување на неговата звучна актерска ергела во последниот филм, за да ги долови во различни делови од нивните биографии. Нам не ни пречеше но некои не беа најзадоволни од резултатот. Јутјубер седнал и со слободен софтвер за недела дена видливо го поправил она што овие големите го забрљале.   Видео

Четворката е новиот албум

По неколку години создавање конечно излегува четвриот албум на групата Баклава. Јубилеен со своите четири страни, богат со 13 песни, огромна екипа, различни жанрови и е вртење на сосема нова страница. Повеќе

Конго измисли 6.000 мртви, само за да продаваат вакцини

Од измислена смртоносна епидемија на измислени смртоносни сипаници во Демократската република Конго починаа измислени 6.000 луѓе. Нормално дека ништо од ова не е измислено, ама кој да се објаснува. Повеќе

Не би да ви се мешаме во спална, ама, претопла ви е

Ако светиот грал на битките во дневната соба е далечинскиот управувач, драмата на спалната соба се врти околу температурата: обично на едниот му е претопло а на другиот преладно. Повеќе

Упатство: Како медиумите да не му помогнат на Трамп да започне војна

„Лекциите кои требаше да бидат научени од Виетнам се заборавија во брзањето да се нападне Ирак. Денес, кога Трамп прави сè за да отпочне војна со Иран, се чини дека и лекциите од Ирак не се научиле. Ризикувајќи да повторуваме очигледни работи, еве неколку лекции за новинарите“, пишува уредник на Прес Воч. Повеќе

Пипка-трепка на Јутјуб

Загадочен Јутјуб канал постираше и бргу потоа сокри колекција од 75 ретки и необјавени песни на Ролинг стоунс. Потегот најверојатно има врска со европските закони за копирајт по кои правата траат 50 години, ако никаде не се објавени. Повеќе

Австриската филхармонија годинава со нов Радецки марш

Годинешната изведба на една од двете нумери што ги знаете од Новогодишниот концерт ќе биде малку поинаква од вообичаено, откако на Радецки марш му најдоа нацистички врски. Повеќе

Индустриското јаболко и униформноста во исхраната

Иднината на јаболкото се вика космик крисп, јаболко со супериорно CV кое е наштимано на сите детали, дури и на тоа каков звук дава кога ќе се гризне. Како такво, лесно ќе ги победи инфериорните сорти на пазарот и кога ќе стане монополист, ќе се појави некоја болештина и ќе го уништи. Што тогаш ќе гриземе? Повеќе

Москва има да биде бела, па макар и на сила

Новогодишната прослава во Москва ќе биде во снежна атмосфера без разлика што од 1886-та ова е најтоплиот декември во руската престолнина. Повеќе