Живот и забава

Проблемот со Апу

Еден индиски комичар прави цел документарец за тоа како му било тешко што цел живот го следела сенката на ликот Апу, дуќанџијата од Симпсонови, бидејќи маалските го викале така и му го имитирале акцентот. Друг Индиец му враќа дека Апу е вистински американски херој и дека токму ваквите размислувања се смрт за креативноста.  Повеќе

Ако цела Америка станат вегани, здравствениот систем ќе крахира

Американската национална академија на науки објавува обемно истражување за тоа што може да се направи за американското земјоделство да престане да предизвикува климатски промени, а притоа да не се влијае штетно на здравјето на популацијата. Главен заклучок, ако сите свртат на веганство би се случила катастрофа. Повеќе

Релативизирање на Да Винчи

Сликата Salvator Mundi (Спасител на светот) на која главна улога има Вирд Ал Јанкович (шала,шала) на аукција отиде за фрапантни 450 милиони долари. На таа пара, станува небитно дали е тоа навистина Да Винчи или не..   Повеќе

Јапонците пак се резилат пред светот

Во скандал приреден од тамошната железница кој уште долги години ќе остави длабок траг во јапонското национално ткиво, цела држава на свои плеќи треба да го носи срамот на еден воз што тргнал 20 секунди порано од станица. Повеќе

Како германски весник стана главно место за објавување глобални скандали

Кога новинарката на Њујоркер ја носат во посета на „воениот штаб“ на 24-от кат од зградата на Зидојче цајтунг, неколку дена по објавувањето на Рајските документи, прво нешто што и кажуваат е дека таму е забрането какво било фотографирање. Повеќе

Ако имате пенис, треба ова да го прочитате

Закривеноста на машкиот полов орган можете да ја сметате за една од многуте манифестации на прекрасниот био-диверзитет („нека цветаат илјада кура“), но масовна студија на 1,5 милион мажи покажала дека носителите на ваков орган се под сериозно зголемен ризик од добивање рак. Повеќе

Амазон ќе прави серија од Господар на прстените

Видео стриминг сервисот објави дека ги добил правата за делото на Толкин и најави снимање на серија од повеќе сезони со потенцијални спин-офи на приказната. Повеќе

Бил Гејтс купи земја за да изгради град

На неполн час возење од Феникс, Бил Гејтс купи земјиште со површина од 101 километар квадратен (нешто повеќе од Центар, Карпош, Кисела Вода и Аеродром, заедно) за да создаде сопствен паметен град. Повеќе

Алкохолот го одврзува и странскиот јазик

Умерено пијаните лица подобро и потечно зборуваат странски јазици, утврдиле холандски истражувачи. Бидејќи алкохолот го убива срамот, фатените не му ја мислат многу дека ќе звучат лошо, па главно затоа звучат супер. Повеќе

„Приказните се точни“
Одговорот на Луис Ц.К.

Луис Ц.К. објави изјава во врска со извештајот на Њујорк тајмс за неколкуте жени кои зборуваа за своите искуства со него. Во изјавата Ц.К. пишува: „Приказните се точни“. Повеќе