Живот и забава

Наполни 35 години па ќе збориме дали не си ја мразиш работата

По почетната неколкугодишна еуфорија дека си вработен и дека имаш плата а не џепарац, може да те стрефат две реалности: или нервоза и стрес од одговорноста на позицијата што си ја достигнал, или нервоза и разочарување дека не си достигнал никаква позиција. И сето ова некако кулминира на 35 години. Повеќе

Дајте барем за солта да се договориме

Професор и научник од Њујорк во својата нова книга тврди дека солта е здрава и дека луѓето треба да јадат повеќе сол. Речиси сите останати негови колеги инстантно се избезумија. Повеќе

Депресијата по Инстаграмот се познава

Група научници што нашле службена причина да дремат на Инстаграм и за тоа да бидат платени, успеале да создадат алгоритам кој на сликите на Инстаграм препознава неколку клучни знаци преку кои е поефикасен во откривање депресија отколку докторите. Повеќе

Ако сакаш да си среќен на работа, не се замарај со работата

Тајната на среќа на работно место не во тоа да работиш што е можно помалку, туку да ти е гајле што е можно помалку за работата. Повеќе

Во бајката на Џанлука Ваки почнаа да се појавуваат банкарски извршители

Човекот што е олицетворение на италијански хедонистички животен стил (наспроти на пример Балзериан, кој ја претставува американската школа на вакво трошење пари), остана без јахта и неколку имоти кои беа запленети од банките во кои Ваки е задолжен. Повеќе

Туристи, одете си дома!
Сите сме ние бегалци за некого

Додека нам со децении едиствена желба ни е да ги поднаполниме „туристичките капацитети кои навреме се подготвени за новата сезона“, Европа веќе ја зафаќа спротивен, анти-туристички бран. Гледате охриѓани колку се визионери?  Повеќе

Бандите на Њујорк по патиките се познаваат

Патиките се битен детал од идентификацијата на членовите на бандите на американскиот континент. Њујоршката полиција реши и самата да обрне внимание на тој детал па неодамна изведе рација во која уапси стотина млади лица кои носеле конкретен модел на Најк.  Повеќе

Студија: Најважен член на бендот е басистот

Научно и официјално, басистите се поважни од гитаристите. Само не им кажувајте, кој ќе ги трпи. Повеќе

Елон Маск тестот за покачување плата

Во биографијата Елон Маск: Тесла, Спејсикс и потрагата по фантастична иднина, авторката Ешли Ванс пишува за ситуацијата кога личната асистентка на Маск, Мери Бет Браун, побарала големо покачување на платата по 12 години работа за него. Повеќе

Колку луѓе се потребни за да се смени една комшиска сијалица?

Тројца судии за парнични постапки, четворица адвокати, двајца пожарникари и сведок експерт. Сите во судница за да решат гордиев проблем како светлото од сијалицата на комшијата да не влегува во собата во која спијат децата. Хмм, а да се купеа ролетни? Повеќе