таг: зависност

Дали сте подготвени за дигитален минимализам?

Нова книга на Кал Њујпорт повикува на фокусиран живот во бучен свет. Фино, ама како? Повеќе

Озил пропушта важни натпревари поради видео играта Fortnite
Топџиска теорија

Месут Озил сезонава неколку пати пропуштал натпревари на Арсенал поради наводна повреда на грбот. Навивачите едно време мислеле дека така клубот го крие конфликтот меѓу германскиот фудбалер со турско потекло и новиот тренер Унаи Емери. Повеќе

Не е до тебе, телефонот е направен за да создава зависност

Денес во светот околу 2,5 милијарди луѓе имаат смартфони. Неброените милиони што ги заработуваат производителите на смартфони, социјалните мрежи и луѓето што прават апликации, не се само од твоето дремење на телефон, туку од тоа што речиси никој од овие 2,5 милијарди не може да одолее и да го остави уредот. Повеќе

Како Силициумската долина го претвори смартфонот во дрога

Просечниот корисник на Ајфон го отклучува својот телефон околу 80 пати на ден, или 5 до 6 пати на час, ако земеш предвид дека го користи околу 12 часа дневно. На оваа бројка од Епл треба да се додаде со едно друго истражување според кое во текот на еден ден корисниците екранот на својот смартфон го допираат по 2617 пати. Повеќе

Од играње видео игри до нарушено ментално здравје
СЗО со нова дијагноза:

Светската здравствена организација го дефинира нарушувањето како „постојан или повторлив“ модел на однесување со „доволна сериозност за да резултира со значително оштетување на личните, семејните, социјалните, образовните, професионалните или другите важни области на функционирање“ Повеќе

Очи ширум дисплеј затворени

Ако е точно дека во последните мигови на животот, на човек му се вртат сцени од она што го правел, пред да се одлогира од овој свет, денешниот модерен жител нa планетава ќе го гледа она што го зјапал во својот мобилен. Повеќе

Колку Јутјуб видеа се потребни за да измиеш садови?

Модерниот живот и неговите удопства толку ни помагаат што во крајна линија нè заглупуваат. Луѓето почнуваат да губат некои од наједноставните вештини кои некогаш се поседуваа па дојде време да се издаваат прирачници за тоа како рачно се мијат садови. Повеќе

Хондрија на денот: Сајберхондрија

Тоа се оние луѓе кои за секој здравствен симптом што го имаат, или  - најчесто -  си умислуваат дека го имаат, веднаш бараат чаре на - интернет. Па ќе најдат сродно глупи сајтови од кои дополнително ќе се испоплашат, или форуми со сроднo глупи луѓе па таму ќе си се лажат, сè добронамерни паталци, сè од прва рака, сè „имам читано дека...“ Па знаете ли колку нè коштаат таквите ликови? Повеќе

Вестите како зависност за возрасни

ФОМО (страв од пропуштање / fear of missing out) е кратенката што без да трепнеме им ја налепивме на тинејџерите и приближно младите, затоа што се неспособни да остават тоа смартфонот и да престанат да проверуваат што прават другите по Инстаграм и Фејсбук. Сега ФОМО тропна на врата и кај овие разумниве и способни генерации. Повеќе