таг: туризам

Премногу луѓе, премногу сакаат да патуваат

Пред некое време Лувр затвори затоа што гужвите се станати неподносливи, Венеција уште ротвајлери им нема сснато на туристи, а на Монт Еверест годинава има колона планинари како на студентски прашања пред јунска сесија. Повеќе

Може ли светот да се спаси од туристи?

Венеција само што не прскала против туристи, Мадрид воведува посебни правила за ограничување на Ербиенби, Тајланд го затвори островот од „Плажата“, кинеските власти почнаа со апели до своите граѓани да не ја резилат земјата како туристи. Повеќе

Венеција до крајни граници не може да поднесе туристи

После квотите за туристи (и цени што знаат да изнемоштат цел буџет за одмор), и одделување на туристи од локалци, следниот чекор што Венеција го размислува за дојденците да ја олабават е - забрана за алкохол. Повеќе

Ако се туристи само да не се кинески

Ги има во сите големини, форми и лоши табиети, и тоа доволно лоши табиети за кинеската влада да се загрижи како тоа нејзините луѓе се однесуваат надвор од земјата. И овој пат кинеската влада не претерува. Повеќе

Како ЕУ замислува туризам

Новата над милион евра вредна туристичка атракција на Советот на министри на ЕУ, со наслов „Домот на земјите членки“, направена со цел зближување на ЕУ кон граѓаните и народот што го владее, нема да работи за викенди и празници, а ако сакаш да ја посетиш ќе треба да се најавиш 5 дена порано. Повеќе

Четири туристички измами низ Европа

Суштината на секоја од измамите е: почнува бесплатно (ќе се потпишеш, ќе добиеш нешто гратис), завршува со тоа дека треба да дадеш пари. И ова функционира без разлика дали си во Рим, Прага или Париз. Повеќе

Ако баш мора да одите во Америка, со памет

Кинеските власти ги предупредуваат своите сограѓани кои планираат да патуваат во САД на двете најголеми зла во земјата: чести вооружени престрелки и огромни сметки за лекување, а и со тоа цариниците нема разбирање. Повеќе

Туристи нон грата

За претстава колку на локалците им се смачени сите јабанџии што им шпартаат по град, замерката на противниците на планот на градоначалникот за ограничување на бројот на туристи што влегуваат во Венеција е дека тој не е доволно ригорозен. Повеќе

„Само малку претерано“

Ова е слоганот од новиот официјален спот за промоција на туризмот во Орегон. Според локалци целиот е базиран на вистинити предели од Орегон. Според локални закони марихуаната е легална во Орегон, па не можеме баш да спориме кој што точно гледа во сојузната држава. Повеќе