таг: британија

Kнижевна награда доделена на двајца за да нема „најдобар“

Признанието се вика „Република на свеста“ (Republic of Consciousness), а членовите на жирито биле инструирани да решаваат по следниот принцип - „книгата Х или Y не може а да не ја добие наградата“. Повеќе

Секој трет Британец има проблем со Исламот

Анти-муслиманските предрасуди изминатиов период ја заменија имиграцијата како главна основа за раст на крајната десница во Британија. Моментално барем една третина од жителите на британскиот остров веруваат дека Исламот е закана за британскиот начин на живот. Повеќе

По повеќе од 70 години: цензурираниот текст на Орвел за британската кујна

Кога прв пат прочитавме дека текст на Орвел неодамна е изваден од бункер, си помисливме дека човекот на времето рекол нешто против кралицата, можеби опцул некој сојузник или го најавил брегзит. Ама не, причината за цензура е многу побанална - „варварските“ прехранбени навики на Британците. Повеќе

Британија е многу, многу назад со брегзит

Бегалката од ЕУ на пет месеци пред брегзит има одново склучено само 14 од 236-те меѓународни договори што ЕУ ги има потпишано со земји низ светот, а Британија како членка активно ги користи. Повеќе

Британската влада го забрани терминот „фејк њуз“

Затоа што англискиот јазик и онака е богат со соодветни зборови и фрази, нема никаква потреба од користење на омилениот термин на Трамп, посебно не во службени документи на британската влада. Повеќе

Туристички лекции: британска кралска гарда

Иако имаат бушави капи, иако веќе се станати неизбежен дел од идентитетот на Лондон и Британија, иако изгледаат малку смешно, клучно што не треба да се заборави околу британската кралска гарда е дека тоа сепак е гарда и како таква е составена од активни војници на британската војска. Повеќе

Велика Британија назначи министер за не дај Боже

Поранешниот директор од Асда и Пепси, Дејвид Ратли, ќе биде задолжен за надгледување и заштита на резервите со храна на Британија сред стравот за излегување од ЕУ без договор. Повеќе

Првата комедија напишана од жена се поставува по 400 години

Се викала лејди Мери Врот, а нејзината драма, „Љубовна победа“, се смета за прва комедија чиј автор е жена. Дури сега, четири века откако е напишана, таа ја добива својата прва професионална продукција. Повеќе

Уметнички проект: школски фотографии на сите третоодделенци во Лондон

Режисерот Стив МекКвин („Срам“ и Оскар за „12 години роб“) почнува нов проект - ќе ги слика сите ученици од трето одделение кои во моментов учат во Лондон. Повеќе