таг: пушење

Како тоа никој не пуши, а тутунската индустрија заработува милијарди?

Во 2015, најголемите 6 производители на цигари прават поголем профит од Дизни, Кока-кола, Гугл, Мекдоналдс, Старбакс и Федекс, заедно. А тоа не се пари што се прават во свет што не пуши. Повеќе

Кул налепници за врз оние грозните слики на цигари
Некој ги направил, вие само треба да ги испринтате

„Што бе, Сачмо почнале да го ставаат врз цигари?“ - се изненадив кога на кафанска маса го видов тутунот на другар ми. „Не бе, налепница е, сами ги правиме“, ми вика тој. Повеќе

Филип Морис се откажува од цигари

Звучи како кромид или предвремена првоаприлска шега ама тобако гигантот Филип Морис како новогодишна резолуција си постави задача да престане да продава цигари. Тоа можеби и натаму останува збунувачки, ако не знаете колку пари даваат за самите да се зацементираат како сопствена опозиција. Повеќе

Кај што има дим, има и дивиденда

На оваа масовна и глобална офанзива против пушењето и цигарите, наивен човек ќе помисли дека тутунската индустрија е за гревови. Филип Морис, еден од симболите на таа индустрија, во последнава деценија не пропуштил ни една година а да не ја зголеми дивидендата.  Повеќе

5 работи што станаа поштетни од пушење

Бројот на пушачи меѓу возрасните во САД е паднат од 42% во 1965 на 15% во 2015. Како што оваа опасност почнува да се стишува, така научниците почнуваат своето внимание да го вртат кон животни ризици кои се во подем и зафаќаат се поголем удел од црните статистики. Повеќе

Пуш пауза или годишен?

Ги гледате колегите и колешките пушачи како безброј пати излегуваат надвор на цигарче (тоест да се трујат со тоа нивните гадни цигаришта) додека вие кмишите на работното место и никој па ни фала да ви каже? Е па, Јапонија. Повеќе

Народот да помогне народот да не пуши

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте го повика народот да му помогне да ја спроведе неговата ригорозна забрана за пушење ја јавни места. Како што тоа бидна и порано, ваквиот повик е зелено светло за секоја битанга да шета по улици и да го спроведува законот по свое видување. Повеќе

Зошто пушењето цигари прави да изгледаш постар/а?
Мрчењето не помага за одвикнување од цигари

Бидејќи целата офанзива за одвикнување од цигари и онака се темели на наука, еве уште малку наука: мрчењето не помага. Повеќе