таг: писмо

Кога Бодлер му пишал на Вагнер

Бодлер еднаш наводно рекол дека „го сака Вагнер, но од музика повеќе сака мачка врзана со опашот надолу како гребе по стакло“. Но колку и да бил бизарен, човекот знаел да изрази почит и благодарност кон колега-уметник. Повеќе

Oтворено писмо на сопругата на Робин Вилијамс до докторите
„Во мозокот на маж ми имаше терорист“

Вдовицата на Робин Вилијамс, кој си го одзема животот во 2014, детално ја раскажува одисејата низ која таа и нејзиниот сопруг поминале при крајот на неговиот живот. Нејзината цел - да им порача на докторите да не се откажуваат од потрага по причината за неговата болест. и по можниот лек. Повеќе

Зборувате ли инуктитутски?
Јазикот со необична азбука

Наместо да ја учат секоја поединечна буква, домородните заедници на Канадскиот Арктик со помош на христијанските мисионери развиле нешто што повеќе личи на систем на кодирање отколку на азбука.  Повеќе

Отворено писмо на двајца џезери до следните генерации
Шортер и Хенкок

Кога прв пат го прочитавме текстов ни се виде малку лигав, на граница меѓу коелјовштина и квази-верска проповед. Но после сфативме дека нашиот цинизам не е последица, туку веројатна причина на тоа толкување. Во суштина сè во писмото е точно - останува да го остварат некои помалку цинични од нас. Повеќе

“Собрани дела” – од Стеф Кари и Голден Стејт Вориорс
Писмо од читател: НБА поезија

Се игра природна кошарка, со технички феноменални играчи кои сиот свој талент го демонстрираат пред сè умствено, а не физички и многу често доведувајќи ги до лудило нивните противници со погодени шутеви преку рака или од мртов агол. Првиот стрелец во лигата е заслужено кандидат број 1 за МВП, игра 30тина минути и постигнува исто толку поени. Повеќе

Детето кое му пиша на Фергусон, му пиша и на Ван Гал

Пол Ебуе на 11 години имаше неколку логични забележи околу тактиката и потезите на Сер Алекс Фергусон во Манчестер Јунајтед во сезоната 2004/2005 и реши да му ги каже по што доби и одговор. Сега чекаме одговор и од Ван Гал. Повеќе

Писмо од Рака

Сведоштво од прва рака за тоа како е да се живее во градот кој го контролира ИСИС. На моменти тоа личи на животот во Србија бомбардирана од НАТО: земјата ти ја држат бандити ама овие што од воздух демек те ослободуваат, рокаат бомби врз тебе. Цивилна забелешка: Знаете за што бруталниот и немилосрден режим на ИСИС особено строго казнува? За пушење цигари. Ако, ако...  Повеќе

Клуб, репрезентација или двете?
Писмо на читател за навивањето на Македонија

Некој ќе каже, немаме резултати, ужас сме, катастрофа, дебили играат. Какви-такви, наши се и треба барем да пробаме да им дадеме поддршка па на крајот ако не чинат ќе ги пцуеме и кудиме. Вака, со седење од фотеља (а по ново и од вц шолја со мобилните во раце) нема никогаш ништо да смениме. Повеќе

Штајнбек за заљубувањето
Писмо од нобеловецот до неговиот син-тинејџер

Нобеловецот и автор на „Источно од рајот", „Глувци и луѓе" и „Плодови на гневот" постхумно стана познат и по огромниот број писма кои ги испраќал на семејството, пријателите и на влијателни јавни личности. Едно од нив зборува за љубовта. Повеќе