таг: цигари

Како тоа никој не пуши, а тутунската индустрија заработува милијарди?

Во 2015, најголемите 6 производители на цигари прават поголем профит од Дизни, Кока-кола, Гугл, Мекдоналдс, Старбакс и Федекс, заедно. А тоа не се пари што се прават во свет што не пуши. Повеќе

Тренерот на Челси ги остава цигарите поради татко му

За одличниот италијански стратег Маурицио Сари (59) и неговата страстна пушачка навика летово се пишуваше повеќе отколку за неговиот стил на игра, необичниот живот и тренерскиот пат. Повеќе

На тренерот на Челси му се пали цигара, му се плаче, ама забрането е

Кариерата на харизматичниот Маурицио Сари во Англија започна не баш едноставно. За него велат дека тој не пуши само кога спие. Повеќе

Филип Морис се откажува од цигари

Звучи како кромид или предвремена првоаприлска шега ама тобако гигантот Филип Морис како новогодишна резолуција си постави задача да престане да продава цигари. Тоа можеби и натаму останува збунувачки, ако не знаете колку пари даваат за самите да се зацементираат како сопствена опозиција. Повеќе

Кај што има дим, има и дивиденда

На оваа масовна и глобална офанзива против пушењето и цигарите, наивен човек ќе помисли дека тутунската индустрија е за гревови. Филип Морис, еден од симболите на таа индустрија, во последнава деценија не пропуштил ни една година а да не ја зголеми дивидендата.  Повеќе

Тутунската индустрија ќе потроши милиони долари на реклами против себе

Во драматичен пресврт на досегашната пракса, производителите на цигари добија судска наредба да почнат да се рекламираат на телевизија и весници. Во уште подраматичен пресврт за самите производители, рекламите што ќе ги плаќаат треба да објаснуваат како тутунската индустрија лажела за штетноста од пушењето цигари. Повеќе

Како тутунските компании се толку профитабилни ако луѓето сè помалку пушат?

Во последните 15 години продажбата на цигари паѓа за 37% додека тутунските компании имаат раст на приходите од цигари за околу 32%, и во 2016 тие достигнуваат 93,4 милијарди долари. Повеќе

Мрчењето не помага за одвикнување од цигари

Бидејќи целата офанзива за одвикнување од цигари и онака се темели на наука, еве уште малку наука: мрчењето не помага. Повеќе

За цртани филмови без тутун
На Пинокио не му се допаѓа ова

„Tутунската индустрија продолжува да ги злоупотребува филмовите за регрутирање нови пушачи", велат од Светската здравствена организација, користејќи го периодот пред Оскарите за да привлечат внимание кон овој проблем. А за него имаат и решение.  Повеќе