Најфудбалскиот ден ги оправда очекувањата

Барселона и Реал Мадрид ни приредија спектакуларно „Ел Класико", Милан и Интер одиграа уште едно напнато „Дерби дела Мадонина", „Ле Класик" во Франција полно со возбудувања и голови, московското дерби и припадна на ЦСКА, Порто ја продолжи мизеријата на Спортинг, Фенербахче ги декласираше комшиите, Шкендија го совлада шампионот...

Барселона - Реал Мадрид 2:2

Барса-Реал, односно Меси-Роналдо 2:2. 222-то „Ел Класико" заврши без победник, а повторно главната улога ја имаа Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Први поведоа гостите преку Роналдо, а со овој гол тој влезе во историјата на Ел Класико како прв фудбалер кој постигнал гол на шест средби со Барселона во серија. Постоа следеа два гола на Меси, а вториот беше маестрално ремек-дело од слободен удар, но по само шест минути Роналдо ја прекина радоста на домаќините со неговиот втор погодок за конечни 2:2.

Милан - Интер 0:1

179-то лигашко „Дерби дела Мадонина" му припадна на Интер. Тие поведоа уште во 3-та минута со голот на Валтер Самуел и тоа водство го задржаа до крај и покрај тоа што Милан имаше предност од фудбалер повеќе цело полувреме откако Нагатомо заработи два жолти за 48 минути игра.

Олимпик Марсеј - ПСЖ 2:2

Слично како на „Ел Класико" и „Ле Класик" го одлучија двајца фудбалери. Жињак од Марсеј и Златан Ибрахимовиќ од ПСЖ постигнаа по два гола во првиот дел за поделба на бодовите со конечни 2:2.

Порто - Спортинг 2:0

Порто славеше против Спортинг со 2:0 на едно од трите големи португалски ривалства. Првиот гол беше мајсторија со пета на Џексон Мартинез, а победата ја потврди Џејмс Родригез од пенал.

Спартак Москва - ЦСКА Москва 0:2

Екипата на ЦСКА Москва прослави многу важна победа на гостувањето кај Спартак и докажа дека тие владеат во Москва.

Фенербахче - Бешикташ 3:0

Тимот од азискиот дел го демолираше тимот од европскиот дел на Истанбул, а првиот гол беше магија на Муса Соу.

Во Белгија, Стандард со пресврт го победи Андерлехт со 2:1, а кај нас, во дербито на колот, Шкендија го продолжи максималниот учинок на домашен тере и го победи актуелниот шампион Вардар со 2:1.