таг: порто

На едниот колено му ишчаши, а на другиот роналдињовка му направи

Јапонецот Шоја Накаџима од Порто поседува доста бразилски манири во себе. Барем таков изгледа кога ќе го нападнат двајца, како на синоќешниот дуел против Санта Клара. Па тој првиот е да го жалиш, а добро што го нападна втор, бидејќи некако ни недостигаше роналдињовката. Повеќе

Европскиот првак го преслуша и Порто

Ракометарите на Вардар со триумф ја отворија домашната сезона во Лига на шампиони, откако вечерва во Скопје со 32-27 (14-16) го добија португалскиот шампион. Повеќе

Манчестер Јунајтед со Партизан, Арсенал против Ајнтрахт Франкфурт
Лига Европа

По синоќешната гала вечера на која беа извлечени групите за новата сезона во Лига на шампиони, попладнево во Монтекарло се извлекоа и групите за второто по ранг европско клупско натпреварување. Повеќе

Роденденот на Икер Касиљас ќе стане Ден на голманите во Шпанија

Кралската шпанска фудбалска федерација реши со голем гест да го испочитува ликот и делото на легендарниот Икер Касиљас којшто неодамна на тренинг во Порто доживеа срцев удар и веројатно ќе ја заврши кариерата. Повеќе

Луда голеада, Тотенхем и Ливерпул во полуфинале!
Лига на шампиони

Реваншот меѓу Манчестер Сити и Тотенхем донесе незапамтена драма. После 21 минута резултатот беше 3-2, а на крајот вкупно 7 гола и пласман на Хотспур во големото полуфинале. Ливерпул до врв ја наполни мрежата на Порто. Повеќе

Кој е Жоао Феликс, малиот од Бенфика за кој зборува цела Европа

19-годишниот Жоао Феликс е главна ѕвезда на четвртфиналето во Лига Европа. Просто сам го совлада Ајнтрахт (4:2) со три гола и асистенција за 53 минути игра. Повеќе

Пеп е дрво на гости, а на Порто островот му е кошмар

Првите два четвртфинални дуели од Лига на шампиони завршија со победа на домаќините, а тоа е само потврда плус и продолжување на мизерната традиција на гостиве. Кај едните на тренерот не му оди, а другиве не одат во Англија. Повеќе

Тотенхем го доби англиското дерби, Ливерпул со фина предност

Првата четвртфинална битка во Лига на шампиони помина со скромни 3 гола. Фудбалерите на Тотенхем обезбедија минимална победа пред реваншот во Манчестер. Ливерпул ќе биде нешто покомотен бидејќи стигна до резултат кој му ветува ново полуфинале. Повеќе

Фаул за судски јавен претрес, а не доби ни жолт

Вториот меч од полуфиналето на португалскиот куп меѓу Брага и Порто заврши 1-1 и клубот од „Драго“ со вкупни 1-4 оди во финале. Во еден момент од средбата Макси Переира ринтна еден играч на Брага со цела снага и не доби ни жолт картон. Повеќе