таг: порто

Диско преработката од 1985-та која тргна од мало место, а сега ја пее цел навивачки свет

Во последниве две години, ширум фудбалските стадиони во Европа често се пее една неверојатно певлива мелодија која настанала пред 34 години од италијанското дуо Ригеира. Повеќе

Провокациско фото на денот

Како по правило, која екипа и да гостува на „Олимпико“, го провоцира домаќинот било да е Рома, било да е Лацио со реквизит на еден од овие два клуба. Синоќа романистите ги иритираше еден навивач на Порто. Повеќе

ПСЖ ја прекина бајката на Солскјер, Рома со 2-1 оди во Порто
Лига на шампиони

Апсолутна доминација на Килијан Мбапе и компанија на „Олд Трафорд“. Парижаните со една нога се во четвртфинале. Рома на „Олимпико“ на крилата на најмладиот Италијанец кој постигнал два гола во ЛШ го совлада Порто со 2:1. Повеќе

Најлошиот волеј виден во ЛШ

Порто го декласираше Локомотив Москва со 4:1 со што го исфрли и математички од некакви шанси за нокаут фаза. Русите имаат 0 бодови, а оценка нула треба да добие и овој удар на Португалецот Едер кој се посрамоти за сите пари. Повеќе

Детето кое спиело под отворено небо сега е клучен играч на Реал Мадрид

Растел без татко, лутал по фавелите на Сао Пауло и сфатил дека само со напорни и исцрпувачки тренинзи ќе стигне до врвот. Сега е незаменлив штраф од машината на Реал Мадрид со кого освои сè што може да се освои. Повеќе

Помошникот го напушта Мурињо после 17 години

Манчестер Јунајтед во текот на вчерашниот ден објави дека 42-годишниот Руи Фарија кој му е асистент на Жозе Мурињо од 2000-та, заминува од клубот. Повеќе

Славење титула пред и на стадион

По пауза од пет години Порто синоќа ја освои шампионската титула на едно коло до крај, откако Спортинг и Бенфика ремизираа и останаа на 78 бода, а Порто славеше против Фериензе и им избега 7 бода. Атмосферата беше навистина посебна, особена ако ја гледате низ оваа камера. Лудио и надвор и внатре. Повеќе

Па има ли нормален голман?

Со должна почит за нивниот лик и дело, ама ние веруваме во онаа маалската дека за да бидеш добар голман треба да си малку така. Повеќе

Цел Енфилд да ти аплаудира треба да си Икер Касиљас

Не е исклучено дека легендарниот шпански голман синоќа за последен пат играше во Лига на шампионите - натпреварување за кое вели дека после долги години во најголемиот клуб на светот, сега го видел од еден друг агол како член на Порто. Повеќе