таг: спартак москва

Голманче, не се радувај пред време

На младинскиот турнир Future Champions во ЈАР, младинците на Спартак Москва и Орландо Пајретс играле 1:1 па се отишло на пенали. А таму Русинот Влад Шитов и голманот Блејк Франзен имаа интересна дешавка. Повеќе

36 години од најголемата трагедија во рускиот спорт за која се криело

Големата трагедија на „Хејсел“ е една од најцрните моменти во историјата на спортот и за неа се знае речиси сè. Но фудбалот памети уште една, тешка трагедија за која не се знае многу. Повеќе

Московски хулигани пред дербито ЦСКА - Спартак

Во неделата се одигра најголемото дерби на рускиот фудбал меѓу ЦСКА Москва и Спартак Москва кое заврши 1-1. Пред мечот поголема група „армејци“ сретнала група навивачи на Спартак кај една метро станица на улицата „1905 година“ и ги претепала. Повеќе

Солунски ПАОК се соочува со казна поради транспарентот за Македонија

И поради лоша организација на мечот од 3. квалификациско коло за ЛШ против Спартак Москва - нападнати руски новинари, употреба на ласер при изведување на пенал за гостите и уште неколку дела. Повеќе

Навивач на Спартак украде џандарско комбе

На реванш дуелот од Лига Европа меѓу Атлетик Билбао и Спартак Москва беше општ хаос по улиците кој кулминираше со една жртва меѓу полицајците. Тие дефинитивно си имаа работа со руски хулигани од кои едниот се качи да вози нивно комбе. Според тоа што се гледа на видеово, дечкото не знае кај тера. Повеќе

Полицаец загина во хулиганска војна во Билбао

Вечерва Атлетик Билбао го играше реваншот против Спартак Москва во Лига Европа. Баскијците синоќа одржаа марш против навивачите на Спартак Москва кои ги сметаат за фашисти кои не биле добродојдени во нивниот град. А на Русиве малку им требаше да направат тотално безредие во кое еден полицаец го загубил животот како последица од срцев напад. Повеќе

Пипита постигна два најбрзи гола во историјата на ЛШ

Аргентинецот Игуаин синоќа против Тотенхем даде два гола за само 8 минути и 7 секунди од почетната судиска свирка. Тоа е најбрзиот дубл на еден играч во историјата на Лига на шампиони. Претходниот рекорд го држеше сонародникот на Игуаин, Хулио Круз кој во дресот на Интер во сезоната 2006/2007 година против Спартак Москва дал два гола за 8 минути и 30 секунди. Повеќе

Навивачите на Марибор спасиле од затвор противнички хулиган

Дуелот од 1. коло во Лига на шампиони меѓу Марибор и Спартак Москва го одбележаа неколку сериозни инциденти меѓу навивачите и полицијата, а од целата бесмисленост на крајот излезе приказна со среќен крај. Повеќе

Единствениот град каде руските хулигани јадат ќотек

Словенечкиот Марибор важи за еден од ретките градови каде руските навивачи не можат баш да шетаат слободно. За некое чудо, навивачите на Марибор собрани под името „Viole“ (бојата на клубот е виолетова), без никаков респект влегуваат во судир со спремните руски набилдани хулигани. И два-три пати поштено ги добиваат. Така беше и синоќа на мечот Марибор - Спартак (1-1) од Лигата на шампионите. Повеќе