таг: барселона

Берберот на Меси и приказната за брадата

За разлика од Миле Јединак, Џејмс Харден или Рурик Гисласон, најдобриот фудбалер на сите времиња според многумина, одвреме-навреме ја бричи брадата па пак ја пушта. Првиот пат ја пуштил поради суеверие и што другарите го убедувале да не се бричи. Повеќе

Не бе овие не ја рогаат за жива глава

И покрај тоа што последното коло им беше само проформа, Каталонците не прават исклучоци кога е во прашање нивната филозофија на игра. 2 посто не го есапеа пресингот на Еибар и со само три додавања излегоа од калта. Четвртото веќе беше асистенција за гол. Повеќе

Овие уште не можат да се опорават

Синоќешниот шок на Ајакс воопшто не претставува никаква утеха за навивачите на Барселона, демек ете и на други може да им се случи. Не ме интересираат другите, тепавме 3:0 и не е можно да загубиме 4:0. Оставете ме што сакам ќе правам и не реагирајте, секако не планирам да го гледам финалето. Повеќе

Каква коинциденција, Ливерпул во исти минути дал голови и во Истанбул

Чудото кое фудбалерите на Ливерпул го направија во таа 2005-та година кога на полувреме губеа 0-3 од Милан, во второ израмнија 3-3 и на крај славеа на пенали, ден-денес останува еден од најголемите пресврти во историјата. А верувале или не, синоќа Вајналдум двата гола ги даде во 54’ и 56’ минута, буквално во исто време кога и Џерард и Шмицер во Истанбул против Италијанците. Повеќе

Така типично од расипаниот Суарез

Ветуваше неколку часа пред мечот дека ако даде гол нема да се радува на „Енфилд“ каде играше со години и го сакаа како свој. Изјави како многу му е мило што се враќа на местото каде се прослави и уште многу дрн-дрн јариња. А како се однесуваше на „Камп Ноу“ каде глумеше, иритираше и вршеше притисок за жолти картони на противниците, таков беше и на „Енфилд Роуд“. Повеќе

Ливерпул не си нормален што направи

Сè што вечерва не очекувавте дека може да и се случи на Барселона, фудбалерите на Ливерпул успеаа да го изрежираат. Во фудбалот не постојат чуда, туку лудачки пресврти. Барса - Ливерпул 3:0. Ливерпул - Барса 4:0. Два меча се, тоа е тоа. Повеќе

Вардар ќе бие битка со Барса за големо европско финале
Ждрепка за Ф4

По 196 меча во Лигата на шампионите, четири најдобри тима во Европа ќе се борат за вредниот трофеј на 10. издание на Фајнал Фор, на 1 и 2 јуни во Келн. Меѓу нив е и скопски Вардар. Повеќе

Човечноста на Меси кога ја победиле Алмерија 0-8

Една саботна вечер на 20. ноември 2010 година Барселона гостувала кај Алмерија во рамки од шпанската Ла Лига и до врв ја наполнила мрежата на домаќинот. Една анегдота од тој натпревар прераскажал Колумбиецот Фабијан Варгас. Повеќе

Неготинчанка ќе игра во финале на Лига на шампиони со Барселона

Додека целата планета уште зборува за чудата на Меси и Барселона кои се на прагот од ново епско финале во ЛШ, за највредниот пехар во Европа ќе се бори и женскиот тим на Барса за кој со успех игра Македонката Наташа Андонова. Повеќе