таг: фенербахче

Тешко, потешко, Фенербахче

Секогаш кога е тешко да си навивач на Фенербахче уште потешко е да си телевизор на навивач на Фенербахче. Повеќе

Ново издание на Обрадовиќ, овојпат мирно

Кога колата ќе тргне удолу нема назад. Најтрофејниот европски тренер на сите времиња во 2016/2017 му ја донесе на Фенербахче титулата во Евролига. Сезонава Жељко потпиша сјајни поединци, ја засили екипата, но нешто не оди како треба. Синоќа изгубија 89-63 од Барселона, а Србинот веќе ни сам не знае што да им каже за да почнат да го слушаат. Имаат учинок 2-7 на 9 меча. Повеќе

Жељко во најјако издание од кога и да е

Најтрофејниот европски тренер и еден од најголемите кошаркарски стратези на сите времиња, Жељко Обрадовиќ на мечот ЦСКА - Фенербахче буквално полуде. Жоц и другпат имал брутални агресии, ама овојпат во Москва беше пуштен на најјако. Повеќе

Колку се платени најскапите кошаркари во Европа

Разликата во плати меѓу НБА и Евролига и натаму е голема, но приближувањето е осетно. Барем кога станува збор за оние кои земаат „грдни пари“ на стариот континент. Сезонава, како и лани, најмногу трошеа гигантите. Повеќе

Пушам од 5-то одделение по утакмици кога одам

Ај што неговиот Бурсаспор го победи елитниот Фенербахче со 2-1, туку што он стана главна ѕвезда во цела Турција. Само не знаеме дома дали било сè во ред кога се вратил. Повеќе

Ова не се случило никогаш во Фенербахче

Набил Дирар е Мароканец. Имаше сериозна кариера во Монако и Клуб Бриж, а од 2017 е во турскиот гигант каде е капитен. Ама синоќа ја оплеска работата. Додека Фенербахче губеше 6:1 од Баерн Минхен, навивачите на Фенер присутни на стадионот го исвиркуваа па овој реши да напушти игра. Повеќе

Елмас е еден од најбогатите трансфери во турскиот фудбал

Центарфорот на турската фудбалска репрезентација Ченк Тосун, е фудбалер кој направил најголем трансфер од турски во друг клуб, а веднаш зад него е нашиот Елмас кој е пред имиња како Арда Туран, Муса Со, Демба Ба, Ченгиз. Повеќе

Суртук

Стоперот Нојштадер му ја враќа, а голманот Харун Текин го прави најголемиот кикс во турската лига колово и прима гол за 1-0. Среќа Елиф Елмас набрзо израмни на 1-1, а до крајот Фенербахче и славеше со 1-3. Повеќе

Специјален подарок од Луис Суарез за Елмас

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас игра стандардно за турскиот гигант Фенербахче и е меѓу подобрите во тимот. Во текот на неделата Елмас на Твитер го објави подарокот кој го добил од Луис Суарез, дрес со автограм и посвета, најверојатно благодарение на Мартин Шкртел кој со Уругваецот играше во Ливерпул. Повеќе