таг: спортинг лисабон

Добра финта

Високиот холандски центарфор, соиграч на нашиот Стефан Ристовски од Спортинг, Бас Дост проба да проигра невидлив играч на мечот со Портимоненсе (3:1). Повеќе

Рики кажи му да се концентрира до крај

Во 92’ минута од гостувањето на Спортинг кај Маритимо синоќа, при резултат 0-0 Бас Дост разочарано по еден центаршут ја спушти главата и не примети дека топката му е пред нога да ја забие во гол. Слична шанса промаши и во 95’ минута против Виљареал за пласман на Спортинг понатаму во Лига Европа. Повеќе

Динамо Загреб ја продолжува бајката, Ристовски испадна со Спортинг
Лига Европа

Со капитенска лента околу раката, Аријан Адеми го предводеше Динамо во убедливата победа над чешки Плзен и со „модрите“ оди во следна фаза каде одат уште и Арсенал, Виљареал, Наполи, Салцбург, Валенсија, Зенит, Ајнтрахт. Повеќе

Изненадувањето во соблекувална после кое Бенфика славеше против Спортинг

Во големото дерби на португалскиот фудбал, Бенфика на гости со 2:4 го потопи Спортинг Лисабон. Ваквата претстава на „орлите“ се должи и на убавата мотивација што ја имале пред мечот во соблекувалните, од најблиските. Повеќе

Божиќното видео на Спортинг

Португалскиот тим каде Рики наш настапува втора сезона, одлучи празнично да се поврзе со својот подмладок кој е нели иднината на секој клубот. Се изгушкаа и си разменија подароци како вистинска фамилија која се собира заедно за празници. Фина идеја, нешто поразлично од другите клубови. Повеќе

Кристијано Роналдо за малку ќе станел врвен пингпонгар

Надалеку е позната анегдотата кога Рио Фердинанд „го искинал“ на пинг-понг пред соиграчите од Манчестер Јунајтед кои урлале и се смееле, па Роналдо кивен што изгубил, го натерал брат му да му купи маса за пинг-понг и се усовршил. Повеќе

Колку јак гол од место

Овие кифли потсетуваат на Фиго и Дел Пјеро, ама вака од место ни за нив, ни за никој не е гол како за добро утро. Внимавајте на Жоване Кабрал, колега на Рики од Спортинг. Има само 20 години и ова му е прва сезона во сениорски фудбал. Го сметаат за африкански дијамант, роден е во Зелет `Рт за кој има само еден настап на пријателска, но скоро аплицирал за португалски пасош со намера да настапува за Португалија. Феноменално изведено. Повеќе

Металург солиден, но Спортинг ги однесе бодовите за Лисабон
Лига на шампиони

Ракометарите на македонскиот вицешампион не успеаа со уште една победа да крунисаат добра игра во 7. коло од Лигата на шампионите против Спортинг од Лисабон - 24:31 (18:17). Повеќе

Спортинг на Стефан Ристовски има голманиште

Големото дерби на португалскиот фудбал меѓу Бенфика и Спортинг заврши 1-1 и тоа по заслуга на Ромен Сален. Овој 34-годишен голман стана прв избор во Спортинг по заминувањето на Руи Патрисио во Вулверхемптон. Нашиот Стефан Ристовски одигра цел меч и беше меѓу подобрите во својата екипа. Повеќе