таг: милан

Страшна контра и завршница на Удинезе

По фантастичната серија од 10 меча без пораз, Милан нешто зашкрипи со формата. Порази од Интер и Сампдорија, па скромни 1:1 дома со Удинезе. Голот за реми на гостите од контра како од учебниците. Шах мат во три потези и одличен гол на Кевин Лазања. Внимавајте на моментот како сам си ја намести на волеј и тоа во трк. Повеќе

Најголемиот кикс на Донарума во кариерата

Милан прими гол од Сампдорија уште во 32 секунда од мечот и тоа беше единствен погодок на дуелот во Џенова. Росонерите изгубија поради катастрофална грешка на еден од најдобрите голмани во Европа. Повеќе

Како напредува Монца - чисто италијанскиот клуб на Берлускони и Галијани

Во свет каде со фудбалските клубови владеат азиски инвестициски фондови, играчите менуваат клубови како чорапи и нема никаква романтика, приказната за Монца е убава бајка која не знаеме дали ќе има среќен крај. Повеќе

Милан му најавува пекол на Интер во дербито

Со одлична серија од 7 победи и 3 нерешени, Росонерите во топ форма го пречекуваа градскиот ривал. Натпреварот не само што не е како и секој друг бидејќи е градско дерби, туку е и битка за 3/4 позиција. Милан има 51 бод, Интер 50. Момците на Спалети се ранети од ЛЕ, а Гатузо го има супер јануарското засилување по име Пјонтек. Жешка најава на Милан во пресрет на вечерната битка закажана за недела 20:30. Повеќе

Најинтересни детали од биографијата на Франческо Тоти

Во септември 2018 излезе автобиографијата на Франческо Тоти - „Капитен“. Пишувана е во коавторство со познатиот новинар Паоло Кондо и во неа има многу приказни и анегдоти за животот на легендата. Ние ќе ги пренесеме во неколку дела. Ова е првиот. Повеќе

Историјата му се насмевнува на Гатузо

Ако Џенаро Гатузо и верува на традицијата, ама пред сè и на играчите, тогаш со оваа бодовна ситуација во која се наоѓа треба само да ја продолжи низата на учества во ЛШ. Минимум 42 бода по 24 кола му биле мајката.  Повеќе

Курва Суд Милано е во страшен елемент

Се мачеа со ликови како Калиниќ, Борини и незадоволниот Игуаин, ама затоа дојде Пјонтек, испука шест пати на четири средби, го качи Милан на посакувана четврта позиција која носи во ЛШ и расположението кај ултрасите е одма по друго. Повеќе

Мајсторски голови на Пјонтек и Чалханоглу

Кшиштов Пјонтек растура за Милан и само на првите четири средби стигна до 6 голови. Милан синоќа освои многу важни три бода на гостувањето против Аталанта која ја доби со пресврт (1:3). Два гола даде Пољакот, едниот страшно добар од многу тешка позиција, а не е за потценување ниту шајката на Турчинот. Повеќе

На неполни 20 години, веќе има 150 настапи за Милан

Ниту иконата Паоло Малдини на 19 години немал 150 настапи за Милан, подвиг кој му успеа на Џиџо Донарума синоќа во триумфот против Каљари (3:0). Џиџоне, кој важи за легитимен наследник на големиот Буфон, заработува 6 милиони евра годишно + бонуси. Повеќе