Монца му приреди дебакл на Милан со 4 комада, црвен на Јовиќ за удирање шамар

Многу киксови на фаворитите во Серија А ова коло: Наполи - Џенова 1:1, Верона - Јувентус 2:2, Лацио - Болоња 1:2 и на крај капак на сè Монца - Милан, неочекувани 4:2 после победа на росонерите против Рен во Лига Европа од 3:0.

Милан имаше катастрофален финиш на крајот од двете полувремиња во кои прими по два гола и мечот го загуби во судиското продолжение.

Во последните 5 минути од првиот дел прими два гола за водство на Монца на пауза од 2:0, со головите на Матео Песина и Дени Мота.

Лошо им почна и вториот дел. Јовиќ му врза шамар на еден од противниците, прво доби жолт, а по прегледот во ВАР собата, судијата го поништи жолтиот и му даде црвен.

Во 64-та минута од мечот Жиру им ја врати надежта.

И потоа следуваше драма на крајот која почна со израмнувањето на Пулишиќ, кој даде убав гол за 2:2 во 88 минута.

Но само 2 минути подоцна со голчиште одговори и 20 годишниот Варен Бондо на додавање на Даниеле Малдини.

Конечните 4:2 во 95-та ги постави дете од школата на Милан кој не се радуваше, а тоа е 21 годишниот Лоренцо Коломбо.

19 февруари 2024 - 09:58