таг: Велика Британија

Вие како сакате, ама Борис Џонсон ќе биде следниот премиер на Британија

Во некој погоден дел кон крајот на летото, истрагата за исламофобијата на Борис Џонсон тивко ќе приврши со изјава како тоа неговите пишувања се неразумни и невкусни, меѓутоа дека и покрај тоа тој нема да биде избркан од партијата. Во тој момент, Борис ќе може да ја официјализира својата амбиција за главната позиција на бр. 10. Повеќе

На Абрамович не му ја продолжиле британската виза, велат тоа е само почеток

И покрај тоа што британските власти решиле да започнат отворена војна против олигархијата, газда Роман ветил дека нема да го остави Челси и дека буџетот за нови играчи летово ќе биде од 50-70 милиони фунти плус парите од продажба на фудбалери. Повеќе

Британија во здрав мозок

Британската влада во јули ќе биде домаќин на самит на тема зошто останатите земји од Европа ТРЕБА да ѝ се приклучат на Европската Унија. Британската влада! Повеќе

Кејт Мидлтон поевтино пројде на породување отколку просечна Американка

Разликата меѓу евтино и поевтино е што ова на Кејт Мидлтон не беше ни најмалку евтино и чинеше 8.900 долари од вечер, а и покрај тоа излезе поевтино од просечната цена што за истото се наплаќа на другата страна од Атлантикот. Повеќе

Што прочитаа британските парламентарци за она што го направија во Либија?

Британскиот парламентарен совет со петгодишна дистанца го имаше обелоденето извештајот во кој конкретно се наведува она што на многумина им беше јасно уште во 2011 година: дека оправдувањата за интервенцијата беа булшит, а таа беше изведена на основа на погрешни претпоставки што ја дефинира како странска воена агресија врз таа јадна земја. Ќе читаме заедно британски официјални документи? Повеќе

Од времето кога Британците отворено можеа да презираат други народи

Ако има нешто што авторов повеќе не го поднесува од Британија и нејзиното понашање низ свет, тогаш тоа е Белизе. Инаку, репортажата е британска, раситичка од запрепастувачки размери дури и за времето во кое е снимана (околу 1970-те), а тема е Белизе некаде во времето пред да се отараси од британска колонијална власт (што во реалност никогаш не се случува и Британија и ден денес има свои единици распоредени во земјата). Повеќе

Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари

Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција. Повеќе

Борис Џонсон ја изрезили Британија околу Скрипал и Русите
Што је баби мило...

Во март британскиот министер за надворешни работи во интервју за Дојче веле потврди категорично, неодречиво и „со златни букви Тито“ дека отровот што е искористен против Скрипал доаѓа од Русија и дека тоа му го потврдиле од лабораторијата што испитувала. Не му го потврдиле. Повеќе

Ако ти паѓа косата, не се секирај, ни Руни не куртули

Клиниките за пресадување коса со задоволство објавуваа дека еден Вејн Руни имал успешна трансплантација на коса и дека дошол моментот кога мажите веќе не мора да се срамат ако се решат на таков чин. И принцот Вилијам сакал да пресадува коса. Повеќе