таг: рекорд

Кога меч на Мадагаскар завршил 129 - 0 од протест

Денес полни 15 години најсмешниот меч во историјата на Мадагаскар каде една од екипите не и дала на другата да пипне топка ама на крај изгубила 149-0. Овој меч и официјално е влезен во Гинисовата книга на рекорди. Повеќе

Кога Жиру го фрли дресот без да знае дека има продолженија

На денешен ден пред пет години се одигра најненормалниот натпревар во историјата на англискиот Куп. Ридинг после 35 минути игра водеше 4-0 против Арсенал, а ’Топџиите’ успеаа да се вратат на 4-4 и во продолженијата да слават 5-7. Кога завршија регуларните 90 минути на 4-4 Жиру и Кокелан мислеле дека ќе има реванш и ги фрлиле дресовите на нивните навивачи... Па си ги бараа назад да доиграат. Повеќе

Лошо слетување со авион, па историски настап за Вестбрук

Суперѕвездата на Оклахома Сити Тандер го заврши мечот против Чикаго со 12 коша, 13 скока и 13 асистенции и така против сите НБА екипи имал трипл-дабл што никој не го остварил во историјата. Повеќе

Како Левандовски даде 5 гола за 9 минути

Пред две сезони Волфсбург му гостуваше на Баерн и само го налути со водството од 0-1 после голот на Даниел Калиџури. На полувремето влезе Полјакот Роберт Левандовски, за девет минути ја изрешета мрежата на противникот и постави неколку рекорди. Повеќе

Рушењето на рекордните трансфери последниве 25 години

Роналдо и Виери во Интер, Креспо во Лацио, Фиго и Зидан во Реал. Во тој период рекордните трансфери изнесуваа околу 100 милиони марки (50 милиони евра). Со Роналдо (94 милиони), Бејл (100 милиони) и Погба (105 милиони) веќе се претера, а со Нејмар се забега.  Повеќе

Милан со Крајова постави нов рекорд на посетеност во Лига Европа

Штом Сан Сиро крцаше во 3-то квалификациско коло за ЛЕ, тогаш Шкендија дека биде спремна, бидејќи домаќинот ќе има поддршка од сигурно најмалку 70.000 навивачи. Повеќе

Врската меѓу Донарума и Милан траеше само година и пол

Од дебито против Сасуоло на 25. октомври 2015 до поразот во Каљари на 28. мај 2017 кога го одигра последниот меч за Милан. 19 месеци страшни паради, рекорди, грешки, радост и тага. Повеќе

Ракометарите на Аргентина дадоа 2 гола за полувреме

Фудбалерите на Аргентина се први на ФИФА светската ранг листа. Нивните кошаркари се редовни учесници на Светски првенства и Олимпијади, а „Гаучосите“ имаат и одлични рагбисти. Но ракометарите им се на ниво на трета лига во Занзибар. Во првото полувреме од дуелот против Катар на Мундијалот дадоа само два гола. Повеќе

Угоре, угоре, Калино моме

Можете ли денеска да се качите на планина (минимум 1.200 метри) па утре на друга, па задутре на трета... за после 365 дена да прокнижите вкупно 576 освојувања на врвови? Сејте мирни, пошто не можете ни вие ни ние, ние ќе пишуваме, вие ќе читате. Повеќе