таг: рекорд

Каде оди фудбалот - Челси даде 80 милиони евра за голман

По неколкудневни преговори шпанскиот голман Кепа Арисабалага премина од Атлетик Билбао во Челси за вртоглави 80 милиони евра и стана најскап голман во историјата! Повеќе

Никој како него - рекордна 11 титула за Надал на Ролан Гарос

Рафа влезе во историјата откако по неверојатен единаесетти пат го освои отвореното првенство на Франција - во три сета беше подобар од Австриецот Доминик Тим. Повеќе

Џиџи Буфон е првиот деветкратен шампион во Италија

Јувентус ја извојува седмата шампионска титула по ред откако ремизираше 0-0 со Рома во 37. коло од Серија А. За „Старата дама“ ова е 34-та титула во историјата а дури 9 од нив освоил голманот Буфон. Повеќе

Нов рекорд во Лига Европа: 3 гола за 247 секунди

Ваква фудбалска недела Европа не памети. На 16 четвртфинални натпревари паднаа неверојатни 55 гола (31 во Лига Европа и 24 во Лига на шампиони) или во просек 3.44 гола по натпревар! Салцбург дома на Лацио му даде 4 гола од кои 3 во само 247 секунди и тоа е нов рекорд во ЛЕ. Повеќе

Младиот Французин кој има повеќе шампионски титули од Роналдо

Во саботата Баерн го згроми Аугзбург со 1-4 и по рекорден шести пат по ред стана шампион на Германија. Шеста титула по ред во кариерата славеше и 21-годишниот Кингсли Коман. Повеќе

Супер дедото пак го направи Баерн шампион

Баерн има многу легенди но Јуп Хајнкес е сигурно прв меѓу сите нив. Денес Баварците славеа шеста рекордна титула по ред благодарение на симпатичниот Јуп. Повеќе

Како Бонучи го прослави голот против Јувентус

Леонардо после седум години во дресот на Јуве синоќа даде гол против поранешниот тим и тоа во улога на капитен на Милан. Во 27’ минута од мечот Бонучи го израмни резултатот на 1-1 и ја прекина рекордната серија на Јувентус и на Џиџи Буфон без примен гол. Повеќе

Трката и рекордите на стогодишни дедовци и баби во Америка

Претпоставуваме колку од нас неактивните ќе се засрамат кога ќе видат како дедовци и баби кои имаат над 100 години трчаат како во млади денови. Секоја чест и алал вера. Повеќе

На денешен ден падна најбрзиот гол во Лига на шампиони

Ретко кој го памети времето кога Реал Мадрид цели осум години не можеше да пројде во четвртфинале на Лига на шампиони. И само што се понадеваа ги снајде Рој Макај. Повеќе