таг: деца

Фотографии од детски мечти
Антидот на нашите огромни возрасни амбиции

Фотографот Крис де Бод, во соработка со организацијата „Спасете ги децата“, тргнал да визуелизира соништа. Речиси ниту едно од децата со кои разговарал не било прашано до тогаш што е тоа по што мечтае, што го посакува. Детските желби се трогателно мали - доволно е да можеш да се грижиш за растенија, и да возиш такси.  Повеќе

Бразилскиот фудбалер од Астон Вила кој добил дете на 14 години, а на 16 имал две

Додека сите познати спортисти на поодминати години им раскажуваат на своите внуци колку биле славни на времето, на бразилскиот центарфор кој игра во Астон Вила нема да му треба многу време. Децата ќе го памтат како „талентираниот шпиц“. Повеќе

Кратка историја на родители што се мачат со домашни

По септемвриската лежерност, за сите кои имаат дома ученици, настапува есенскиот стрес, со домашни, испрашување и тестови. Ама ако мислите дека на родителите од минатото им било полесно, се лажете. Повеќе

Цмиздрам, значи постојам
„Звук на ноктите на ѓаволот врз таблата на пеколот“

На литературен македонски би требало да е „лелекање“. А ако нема некој посоодветен збор тогаш тој треба да се измисли, за оној вид лигавење кое стереотипно им се припишува на разгалени деца, недоволно мажествени мажи и на мелодраматични жени. Повеќе

Како изгледа тоа да те бодрат 20.000 дечиња?

Белградски Партизан поради казната од УЕФА немаше право на гледачи за дуелот со АЗ Алкмар во Лига Европа. Но УЕФА им дозволи на „црно-белите“ и во плејофот и синоќа во групна фаза да имаат само деца на трибините. Партизан ја искористи таа можност и на стадионот ЈНА имаше деца од фудбалски школи од целиот регион. Повеќе

Колку заштита е доволно?: епидемијата на токсично родителство

Австралиски автор и директор на неколку училишта тврди дека е сè потешко да се раководи со ваква институција. Не поради децата, туку поради нивните родители. Повеќе

По ново, неспиењето е полошо за деца отколку социјалните медиуми

Помалку грижа за времето што децата во текот на денот го трошат на социјални медиуми, а повеќе внимание на подолг сон за истите, е новата препорака за родителите. Повеќе

По 80 години повторно објавена книга детски цртежи со предговор на Олдос Хаксли

Била издадена во 1938 и содржела 60 цртежи на деца кои минувале низ Граѓанската војна во Шпанија, за светот да ја сфати нивната траума и да помогне во воспоставувањето мир. Хаксли ја поддржал иницијативата со тоа што напишал воведен текст. Повеќе

Социјалните мрежи не го убиваат детството, туку прават детето да не може да порасне

Спротивно oд предвидувањата, интернет не го уништи детството. Наместо тоа децата и адолесцентите денес се повидливи од кога и да е. За прв пат во историјата тие имаат широк пристап до технологии кои им се потребни да си ги конструираат и контролираат животите онлајн. Оттаму, потенцијалната опасност веќе не е исчезнувањето на детството, туку ризикот децата никогаш да не сакаат (и да не можат) да пораснат. Повеќе